בית נייד

גודל טקסט גודל גופן רגיל גודל גופן גדול גודל גופן גדול מאד

משכנתא לרכישת בית נייד

הבתים הניידים הראשונים שיוצרו במפעלים שימשו למגורים של צוותי עובדים שעברו ממקום עבודה אחד למקום עבודה אחר עם משפחותיהם. בשנת 1976, תקנות הדיור של הרשות הפדראלית לדיור (HUD) הגדירו אותם כמבנים במקום כלי רכב. היום, מבנים ניידים רבים משמשים למגורי יוקרה וממוקמים במקום קבוע, והם נקראים גם "בנייה מתועשת", "בנייה קלה" ו- "בנייה מודולארית".

גם וורן באפט בעסק
וורן באפט, המשקיע האגדי שזכה בכינוי "האורקל מאומהה", וחברת האחזקות שלו ברקשייר האת'אוויי השקיעו בשנת 2003 כמעט שני מיליארד דולר ברכישת חברת Clayton Homes, אחת החברות הגדולות לייצור בתים ניידים. מדוע הוא התעניין לפתע בשוק הזה? על דבר אחד אין מחלוקת – באפט משקיע רק אם הוא מוצא ערך רב. כיום, יש פער גדול בין ההיצע לביקוש בדיור בר השגה. הוא הבין שמשבר הנדל"ן יצר מעמד שלם של אנשים שהושלכו לפתע לרחוב ומחפשים מקום לגור בו. לא מדובר בעניים מרודים חסרי נכסים, אלא באנשים שהתחייבו לתשלומי משכנתא גבוהים מדי לעומת ההכנסה שלהם. הביקוש הגובר לדיור חלופי זול מגדיל את ערכם של הבתים הניידים וחניוני הקראוונים.

Newman ו- Fleming מציינים במחקרם Manufactured Housing: A Misunderstood Real Estate Market כי מבנים ניידים סובלים מתדמית גרועה, ומביאים כדוגמא מרצה בסמינר נדל"ן שהמליץ לכולם להתרחק מהם כי כל סערה תהרוס אותם. אולם John Handley, כתב הנדל"ן של השיקגו טריביון, מביא עדויות לכך שהם יציבים ועמידים בפני סופות לעתים יותר מאשר מבנים רגילים.

על פי לשכת מפקד האוכלוסין האמריקנית, 70% מרוכשי הבתים הניידים מקימים אותם על קרקע פרטית.

עלויות
תהליך הקמת הבית מספק את ההזדמנות להתחיל עם אדמה חשופה ולקבל בית מושלם תוך כמה חודשים. הכספים דרושים לרכישת הקרקע, תשלום מקדמה, הוצאת היתרים, עבודה באתר, הובלה ותשלום סופי. כתלות בקרקע וביצרן, תהליך הייצור עשוי לקחת בין 60 ל- 180 יום מרגע ההזמנה עד לאכלוס (LePage, 2004), ו- McClintock מציין כי העלויות עשויות להיות נמוכות ב- 20% מאלה של בנייה רגילה.

האם ניתן לקבל משכנתא עבור רכישת מבנה מודולארי?
Long ו- Graves מציינים במחקרם (2004) כי קיימות אפשרויות מימון רבות יותר באמצעות משכנתא כאשר הבית הנייד מוצב על יסודות קבע (Permanent Foundation).
מחלקת המחקר של הפדרל ריזרב מצאה כי גובה ההלוואה הממוצעת שנלקחה בשנת 2008 לרכישת בית נייד היה 75,000$, נמוך בהרבה מ- 217,000$ שהיה גובה ההלוואה הממוצעת לרכישת בית רגיל. באופן דומה, הכנסתם השנתית הממוצעת של רוכשי בתים ניידים הייתה 48,000$ לעומת הכנסה שנתית ממוצעת של 93,000$ אצל רוכשי הבתים הרגילים. באותה שנה, קרוב ל- 4% מן ההלוואות לדיור ניתנו למימון רכישת בתים ניידים.