מגורים באוסטרליה

רוב האוסטרלים מתגוררים בערי החוף המזרחי בין הערים קרינס למלבורן, ולאורך החוף הדרומי במדינת אוסטרליה המערבית. חמש הערים הגדולות הן סידני שבה מתגוררים 4.5 מיליון איש, מלבורן (4 מיליון איש), בריסביין, פרת' ואדלייד המונות 1.5 עד 2 מיליון תושבים כל אחת.

הבדלים בין המלווים השונים
Brimble ו- Liu, חוקרים מן הפקולטה לכלכלה באוניברסיטת גריפית', בחנו את ההבדלים בעלויות ההלוואות לדיור בקרב ארבעה סוגים של לווים שפועלים ביבשת:
בנקים
חברות למשכנתאות (mortgage corporations)
איגודי אשראי (credit unions)
מוסדות פיננסיים שאינם בנקים (building societies)

ההשוואה נעשתה לפי סוגים של עלויות: סך הכול (total), פתיחת תיק (origination), ותשלומים שוטפים לאורך תקופת ההלוואה (ongoing fees).

הממצאים מצביעים על הבדלים מובהקים סטטיסטית בעלויות המשכנתאות באוסטרליה בין הגופים השונים. הבנקים גובים את התשלומים הגבוהים ביותר בשלושת הסוגים, וחברות המשכנתאות גובות את התשלומים הנמוכים ביותר לאורך תקופת ההלוואה.
מסקנה נוספת הייתה שסך התשלומים שגובות חברות המשכנתא זהה לזה של איגודי האשראי וה- building societies, אבל בנקים ו- building societies גובים ongoing fees גבוהים יותר ב- 0.07% ו- 0.03% בהתאמה לעומת החברות. החוקרים מדגישים כי ה- ongoing fees הן עלויות חשובות, כי הלווה משלם אותן לאורך כל חיי ההלוואה, בשונה מעלויות אחרות חד פעמיות.

קשיים ודיור בר השגה: לא רק בישראל
מאמרם של Judith Yates ו- Mike Berry מאוניברסיטאות סידני ו- RMIT במלבורן, שראה אור בכתב העת Housing Studies, סוקר את ההתפתחויות בשוק הדיור והמשכנתאות באוסטרליה ממבט ארוך טווח, בעקבות הטענה הרווחת כי השוק מיוחד במידת מה ומאפשר לסקטור לעמוד בפני המשבר הפיננסי הגלובלי. בפועל, התוצאה היא לחץ בקרב בעלי הכנסות נמוכות וזוגות צעירים שמתקשים לרכוש או לשכור בית. המאמר מדמה שני תרחישים: הראשון "חיובי" אשר מאופיין בביקוש חזק לדירות וכלכלה משגשגת, והשני "שלילי" שבו הצמיחה הכלכלית נעצרת ומגיע תיקון חד כלפי מטה במחירי הדירות. בשני התרחישים, ההתמודדות עם חוסר היכולת לרכוש דירה צפויה להוות אתגר משמעותי לניהול המדיניות.

מה הלווים מעדיפים?
ההשקעה בנכסים מהווה חלקיק קטן מן התמ"ג האוסטרלי – בין 5% ל- 8%, אך עבור בעל בית ממוצע, ההון המושקע בבית מהווה 60% מכלל הנכסים שלו. הלוואות לדיור הן ליבת הפעילות של בנקים אוסטרליים: 37% מכלל ההלוואות ניתנות למגורים, ו- 16% למשקיעי נדל"ן.
Blacklow, Dungey ו- Wells מנתחים (2010) את המניעים של משקי בית אוסטרליים לבחירה במשכנתא בריבית קבועה (FRM) או משכנתא בריבית משתנה (ARM). שני אספקטים נבחנו: התנהגותם של רוכשי דירה ראשונה, ותפקיד המגדר. המחקר התבסס על נתונים שנאספו מ- 111,000 בקשות שהוגשו בסניפים של בנק אוסטרלי, רובם במדינות הגדולות - ויקטוריה, ניו סאות' ווילס ו-קווינסלנד.
התוצאות הראו כי הכנסה וסיכון משפיעים על הבחירה, אבל קיימים הבדלים קטנים בלבד בין התנהגותם של רוכשי דירה ראשונה לרוכשים חוזרים, ובין גברים לנשים. למחקר המלא: Fixed versus floating rate - borrower characteristics and mortgage choice in Australia. זאת לעומת סקר של Crosnon ו- Gneezy אשר מניח כי בהחלטות פיננסיות, קיימת אצל נשים רמה גבוהה יותר של רתיעה מסיכון מאשר אצל גברים.

יש לציין כי מחקר מוקדם של Blacklow מצא שרוכשי דירה ראשונה רגישים פי שניים להבדלים בשיעורי הריביות בין ריבית קבועה למשתנה לעומת רוכשים חוזרים. בנוסף, תמריצים ומענקים כספיים כגון First Home Buyer Schemes המוצעים על ידי הרשויות עשויים להשפיע על הבחירה בריבית.

שירות של נציבות קבילות ציבור, ה- COSL – Credit Ombudsman Service Limited, נועד לברר תלונות של הציבור בנושאים פיננסיים, כולל משכנתאות, והוא מנוהל על ידי ארגון המאגד מספר נותני משכנתאות.

חדשות
הפרברים היקרים ביותר באוסטרליה
Luci Ellis: הקריטריונים להלוואות צריכים להישאר קשוחים
הבנקים מעלים את שיעורי הריבית כאשר הבנק המרכזי (Reserve Bank of Australia – RBA) משאיר את הריבית נמוכה.

מידע וכלים שימושיים