ראיון עם דודי פריד


דודי פריד

דודי פריד
מנכ"ל מכללת מגמות ללימודי שוק ההון

1. דודי, ספר איך הגעת לשוק ההון, ולתפקיד מנכ"ל מכללת מגמות? תמיד נמשכת לשוק ההון?

התחלתי להשקיע בבורסה כבר בגיל 17, בשנת 1990. התחום עניין אותי מאד. החל מפעילות החברות, ההתרחשויות סביב פרסומי החברות, הספקולציות שהניעו את שערי המניות וכיו"ב. לאחר שחרורי מהצבא התחלתי ללמוד כלכלה ומנה"ע ובמקביל המשכתי לסחור בבורסה. התחלתי לעבוד כדילר בבית השקעות, הוכחתי את עצמי ויחד עם שני שותפים פתחנו חברה לניהול תיקים כשאני משמש דילר ראשי בחברה. בהמשך דרכי הכרתי את מאיר ברק, שפתח בפני את האפשרות להכיר את הבורסה האמריקאית ולסחור בה בהצלחה.

במסגרת החברה של מאיר ברק, טריידנט, הפכתי למרצה מצליח ואנליסט של החברה ובהמשך גם ניהלתי את הסניף המקומי של טריידנט. ב 2012 רכשה טריידנט ביחד עם החברה הציבורית, קו מנחה (המחזיקה את אתר bizportal.co.il) את מכללת מגמות ואותי מינו למנכ"ל המכללה.

2. מהם הקורסים המבוקשים ביותר של המכללה?

מכללת מגמות עוסקת בתחומים רחבים של שוק ההון ויזמות נדל"ן. הקורסים לניתוח טכני, מסחר במניות ויזמות נדל"ן הם המבוקשים ביותר.

3. איך היית מאפיין את הנרשמים? (גילאים, רקע, גברים/נשים)?

למכללת מגמות מצטרפים תלמידים מכל גווני האוכלוסיה. הרוב אמנם גברים אך קיימת עליה מתמדת באחוז ההרשמה של הנשים, רוב הנרשמים בני 25-45 ורובם חסרי רקע בשוק ההון כשמניסיוני, ככל שהתלמיד מגיע ללא רקע מוקדם כך גדלים סיכוייו להצליח לאחר הקורס.

4. מה עדיף לסוחר מתחיל – מסחר יומי או טווח ארוך? מדוע?

לכל סוחר ובוודאי שלסוחר מתחיל, עדיף מסחר לטווח קצר מאחר ותחום זה, אולי בניגוד לדעה הרווחת, הרבה פחות מסוכן בהשוואה להשקעות ארוכות טווח, שם לא פעם חווים המשקיעים הפסדים ניכרים. לסוחר מתחיל הלומד את השיטה קל יותר ליישם את שיטת המסחר לטווח קצר.

5. למה רוב הסוחרים נכשלים?

רוב הסוחרים נכשלים בתחילת דרכם בעיקר על רקע חוסר המשמעת העצמית שלהם. על מנת להצליח בתחום המסחר במניות יש לגלות הרבה אופי, משמעת עצמית ונחישות. לרוב האנשים נדמה שחסרים התכונות האלה על מנת להצליח. בקורסים, שאנחנו מקיימים במכללת מגמות, אנחנו נותנים דגש גם על הנושא המנטאלי, המהווה חלק בלתי נפרד מתחום המסחר במניות.

6. את תחומי ההשקעות בעולם ניתן לראות בפירמידה ההפוכה של ג'ון אקסטר, הממחישה בצורה ויזואלית את התחום המסוכן והגדול ביותר בכלכלה (נגזרים - החלק העליון) עד התחום שנחשב כהכי בטוח (זהב). תחום המניות הוא השלישי המסוכן אחרי תחומי הנגזרים והנדל"ן לפי הפירמידה. מה דעתך?

ניתן לראות שיש מתאם חיובי גבוה בין הסיכון, שבו נמצא התחום ובין המינוף, שדורש אותו תחום על מנת להצליח. ברור כי באגרות חוב ממשלתיות, בהן לא קיים כמעט סיכון ולא קיימת יכולת המינוף הסיכון נמוך אך בהתאם גם הסיכוי לייצר תשואה עודפת. ככל שעולים בסולם הסיכון והאפשרות למנף הסיכון והסיכוי לכשלון והצלחה, בהתאמה, עולים.

7. איך אתם משלבים קידמה טכנולוגית בקורסים?

על מנת להצליח בלימודי מסחר, לא די בלימוד פרונטאלי. לשם כך הקמנו ופיתחנו במשך השנים חבילה טכנולוגית מלאה לטובת התלמידים:
* הכיתות שלנו ממוחשבות. כל תלמיד יושב מול עמדת מסחר בזמן אמת הכוללת שני מסכים ומתרגל את המסחר בזמן אמת
* מכללת מגמות מפעילה שירות לסוחרים הכולל חדר מסחר אינטראקטיבי המאפשר לכל תלמיד וסוחר להצטרף למספר אנליסטים מובילים בזמן אמת וללמוד מהם, בזמן אמת, כיצד מקבלים החלטות וכיו"ב
* כל תלמיד מקבל תוכנת מסחר במצב דמו עם כסף וירטואלי המאפשר לסוחר לתרגל את המסחר בזמן אמת.

8. מדוע מכללת מגמות עדיפה על פני מוסדות אחרים ללימודי שוק ההון?

מכללת מגמות עדיפה על כל מוסד אחר ללימודי שוק ההון. מכללת מגמות מהווה זרוע ההדרכה של קבוצת קו מנחה ומהווה חלק מקבוצה זו המובילה בשוק ההון במדינת ישראל. למכללת מגמות המרצים הטובים ביותר, כשהמשותף לכולם הוא עצם העובדה שאותם מרצים פעילים בתחום אותו הם מלמדים. בנוסף, התלמידים זוכים ליחס מאד גבוה, ולליווי מקצועי שוטף. המטרה של המכללה היא להפוך את התלמידים לסוחרים מצליחים.

9. איך לדעתך ניתן לעצור את התייבשות הבורסה בת"א?

על מנת לעצור את התייבשות הבורסה בתל אביב, יש לייצר סט כלים מאד פשוט, שיעודד את הסוחרים לחזור ולסחור בתל אביב.
* אפשרות לסחור בשורטים בצורה מהירה ויעילה (ללא הצורך לבקש אישור בטלפון)
* להוזיל את עמלות המסחר (ככל שמוזילים את העמלות, הסוחרים יותר פעילים ואפילו מייצרים יותר עמלות בשורה התחתונה)
* פקודות מתקדמות – פקודות הגבלת הפסד, קניה בשער גבוה וכיו"ב
* הגדלת נזילות – יש לעודד את החברות להגדיל את הנזילות, יש לפתח גופים מקצועיים, שתפקידם הגדלת הנזילות
* הורדת חסמים – הורדת המינימום סכום לעסקה.
* שיפורים טכנולוגיים – היכולת לסחור בצורה קלה ויעילה מכל מקום ובכל זמן.

10. מה אתה אוהב ביותר בעבודתך?

בנוסף לעובדה שאני מנהל את המכללה, אני בעצמי מרצה בקורסים למסחר במניות. אחד הדברים האהובים עלי בעבודה הוא הקשר עם התלמידים. אני מאד אוהב ללמד, לראות כיצד התלמידים מתפתחים ומצליחים.

<< בקר באתר מכללת מגמות