ראיון עם מנכ"ל FXCM בישראל

אבי אבוגני

אבי אבוגני
מנכ"ל FXCM ישראל

מאת: יוני.ל - בעלים פורטל מסחר במט"ח, ינואר 2016

1. אבי, איך נכנסת לעולם הפורקס? זה היה מקרי או שתמיד רצית להיכנס אליו?

המסחר בשוק ההון תמיד ריתק אותי. עוד לפני סיום שירות הקבע שלי התחלתי לקרוא ספרים על מסחר בשוק ההון בזמני הפנוי ומיד כשהשתחררתי התעמקתי בנושא והתחלתי לסחור. ל-FXCM ישראל הגעתי בתחילת 2010 ומילאתי תפקידים שונים בחברה עד אוקטובר 2014 בו מוניתי למנכ"ל.

2. מה החזון של FXCM ישראל?

FXCM ישראל היא הנציגות הרשמית של FXCM העולמית בישראל, ומתוקף כך אנחנו נושאים ב-FXCM ישראל את כל הדגלים שהפכו את FXCM העולמית לאחד הברוקרים המובילים בעולם בתחום המט"ח. זה אומר קודם כל אי ניגוד עניינים בין הלקוח לברוקר, המעוגן במתכונת ביצוע העסקאות "ללא דסק מסחר", וכן שקיפות והוגנות כלפי הלקוח. חשוב לנו שהלקוח ירגיש בטוח אצלנו. אנחנו גם משקיעים המון במשאבי התוכן שלנו ובכלי המסחר, ולא מכבר העלנו אתר חדש בעברית, הכולל מידע רב ושימושי וכלים לסוחר.

מראשית הקמתו של הסניף הישראלי הבאנו לסוחר בארץ את הסטנדרטים הבינלאומיים של FXCM, וביססנו קהל לקוחות נאמן שרק הולך וגדל, ולעניות דעתי לאט לאט החברות האחרות מתחילות לראות בנו מודל לחיקוי.

3. אילו חידושים החברה מציעה ללקוחות שלה?

FXCM משקיעה משאבים רבים בפיתוח כלים ושירותים חדשים ובשדרוג פלטפורמות המסחר שלה. שוק הפורקס מאוד דינאמי וצריך להתקדם כל הזמן כדי לענות על הצרכים החדשים שנוצרים אצל הסוחרים בשוק. מעבר לפלטפורמת הבית של FXCM, ה- Trading Station II, שזכתה בפרסי מצוינות בתעשייה, קידמנו השנה בקרב הקהל הישראלי את הכלים הבלעדיים ש-FXCM מציעה ללקוחותיה – חנות האפליקציות של FXCM, שבה יש אפליקציות למסחר, חלקן אפילו חינמיות, ואת מדד הנפח ומדד ה-SSI, המספקים לסוחר מידע על היקף עסקאות השורט והלונג על הצמדים השונים בקרב לקוחות FXCM.

4. איך החברה מבטיחה את כספי הלקוחות?

לפני כניסתה לתוקף של הרגולציה בארץ, הכספים של הלקוחות הישראליים הוחזקו בחשבונות נפרדים בבנק Barclays בבריטניה, והיו נתונים להגנה ולרגולציה של ה-FCA. מעתה אנחנו כפופים לתקנות של הרשות לניירות ערך ומחכים לקבלת הרשיון הרשמי. בינתיים כספי הלקוחות נמצאים בנפרד מכספי החברה בחשבון Segregated בבנק Barclays בבריטניה.

5. אילו מוצרים (צמדים/סחורות/מדדים) פופולאריים ביותר בקרב סוחרים, ולמה?

הנתונים שלנו מלמדים שהצמדים הכי נזילים הם גם הכי פופולאריים בקרב הלקוחות שלנו – האירו-דולר, שטרלינג-דולר, אירו-ין וכדומה. אבל אנחנו רואים גם במקביל עלייה בהיקפי המסחר ב-CFD על סחורות ומדדים, מאחר שהם מספקים לסוחרים שלנו חשיפה וגישה לשווקים חדשים מכל העולם.

6. מנתונים שבידיך, איזו אסטרטגיית מסחר הכי פופולארית? האם סקאלפינג?

אין לנו נתונים מדויקים על אסטרטגיות המסחר שהלקוחות שלנו משתמשים. סקאלפינג היא אסטרטגיה מאוד פופולארית בקרב סוחרים מקצועיים יותר, שיש להם כבר ניסיון וגם יש להם את הפנאי להשתמש באסטרטגיה הזו, שמחייבת להקדיש זמן רב בניתוח ובניהול עסקאות. מרבית הסוחרים פותחים עסקאות בתדירות נמוכה יותר, בעיקר בהתבסס על גרפים יומיים.

7. מה ההבדל בין סוחר טוב לסוחר פחות טוב?

FXCM ביצעה מחקר מאוד מקיף שניסה לתת תשובה בדיוק לשאלה הזו. שמו של המחקר "הרגלים של סוחרים מצליחים" ובמהלכו נותחו מיליוני עסקאות שביצעו לקוחות החברה ואופיינו דפוסי הפעולה שמאפיינים את הסוחרים המצליחים. המחקר העלה שלושה מפתחות עיקריים – הקפדה על יחס סיכון-רווח של 1 ל-2, מינוף מתון, ויישום של אסטרטגיות מסחר בהתאם לצמד ולתנאי השוק. הנקודה המעודדת במחקר היתה שמרבית הסוחרים יודעים לנתח היטב את השוק ולזהות הזדמנויות, אבל צריכים לשפר כמה אספקטים שקשורים לניהול המסחר. לא מכבר פרסמנו את המחקר הזה בעברית ואני ממליץ לכל סוחר לקרוא אותו ולהפיק מכך לקחים.

8. Jason Stapleton, שהרוויח 690,000 דולר תוך 90 יום בתחרות מסחר, מאמין שמסחר במט"ח הוא 99% רגשי, ו- 1% טכני. מה דעתך?

אני חושב שההתמודדות עם הרגש היא אחד האתגרים הגדולים ביותר של מסחר בפורקס, בטח אם אתה סוחר על בסיס יומי. במסחר, הרגש לרוב משבש את שיקול הדעת שלנו, ועל כן חשוב להיצמד לתוכנית מסחר סדורה וקבועה. סוחר טוב בעיני נשען על יכולת מנטלית, ידע מקצועי וניהול כספי נכון. בלי כל אחד מהמרכיבים האלו קשה מאוד להצליח במסחר בשוק ההון.

9. ברוקרים גדולים, ביניהם FXCM ואלפארי, הופתעו בתחילת השנה בעקבות ביטול תקרת שער החליפין של הפרנק השוויצרי ביחס לאירו. עמנואל קרוניץ, מבעלי אווה, מכנה את האירוע "ברבור שחור" בראיון ל- Finance Magnates. כמנכ"ל שזה הרגע נכנס לתפקידו, איך התמודדת עם הסערה ואילו שינויים ביצעת?

למען האמת השוק כולו הופתע מהמהלך של הבנק. זה היה אירוע שגרם לטלטלה חזקה במיוחד בקרב חברות הפורקס, שהיו חשופות במיוחד לתנודה הקיצונית שנרשמה בפרנק השוויצרי בעקבות המהלך. האמת שזה היה זמן קצר לאחר שנכנסתי לתפקידי. ברמה המקומית, הדבר הכי חשוב באותם ימים היה לשתף את הלקוחות במידע שיש על כיצד הארוע השפיע על FXCM וכיצד החברה מתמודדת עם ההשלכות, אני חושב שהשקיפות שלנו בנושא רק חיזקה את אמון הלקוחות ולראיה אחוז קטן מאוד מכלל הלקוחות שלנו בחר לסגור את החשבון בעקבות הארוע וחלקם אף חידשו את הפעילות זמן קצר לאחר מכן. התקרית הזו המחישה עד כמה מינוף גבוה הוא מסוכן, לא רק עבור הסוחר היחיד אלא גם עבור הברוקר. FXCM מיהרה להעלות את דרישת הבטחונות עבור חלק מהנכסים.

10. מה אתה חושב על מסחר אוטומטי?

אין ספק שזו הופכת להיות צורת מסחר מאוד פופולארית. היא מספקת מספר יתרונות בהשוואה למסחר עצמאי, והיא מתאימה לסוחרים שיש להם פחות פנאי ומיומנות לנהל באופן ידני את כל עסקאותיהם. ואולם, גם כאן חשוב להבין שמסחר אוטומטי לא חסין מפגמים וכל הסיכונים החלים על מסחר עצמאי חלים גם על מסחר אוטומטי. אם אתה פונה לתחום המסחר האוטומטי, חשוב שתלמד אותו היטב, תבחן את המערכות כמו שצריך ותמיד תישאר עם האצבע על הדופק.

11. בפורקס, מתי המסחר מסתיים וההימור מתחיל?

זה הכול תלוי בהרגלי המסחר שלך והתפתחותך כסוחר. אם יש לך תוכנית סדורה, אם יש לך אסטרטגיה ברורה, אם אתה מקפיד על עקרונות של ניהול סיכונים ומינוף, אם אתה מבצע כל העת תהליך של הפקת לקחים ובודק את עצמך, זה לא הימור, ולא משנה אם אתה מרוויח או מפסיד. כל טרייד שביצעת מחוץ לתהליך העבודה שאתה עצמך קבעת, זה כבר יותר במחוזות ההימור. וזה נכון לא רק לגבי פורקס, אלא כל צורה של מסחר או השקעה.

12. אילו צעדים רגולטורים יכולים לתמוך בתעשיית הפורקס?

אני חושב שהרשות לניירות ערך עשתה עבודה טובה מאוד בגיבוש התקנות המסדירות את פעילות השוק. חיכינו לכך זמן רב. התקנות קובעות מסגרת טובה שמצד אחד מגנה על האינטרסים של הלקוח ומצד שני משמרת את תחום המסחר בפורקס כאפיק מסחר אטרקטיבי.

13. איפה אתה רואה אתכם בעתיד?

FXCM נוסדה בשנת 1999 ובישראל פתחנו את הסניף כבר לפני 9 שנים. אני חושב שלוותק ולניסיון הזה אין תחליף. יש לנו מוניטין מאוד טוב בקרב הקהל המקומי וזה משהו שאנחנו מאוד גאים בו ומאוד חשוב לנו לשמר ולטפח. עכשיו, כשיש סוף סוף רגולציה בישראל, אנחנו מרגישים שהיתרונות שלנו באים לידי ביטוי אפילו יותר. הרגולציה מסירה מהשולחן את כל התופעות הפסולות שעדיין רווחות בארץ של בונוסים והטבות ושידול לקוחות באמצעים אגרסיביים. עכשיו, כשזה מחוץ לתחום, החברות נמדדות על פי הערך האמיתי שהן מייצרות לסוחר, פלטפורמות מסחר, היצע מוצרים, איכות ביצוע, שירות לקוחות וכלים ייחודיים- ופה אני חושב שיש לנו יתרון מוכח. לכן אני משוכנע שנמשיך ונהיה כוח מוביל בתחום הפורקס בישראל.


FXCM