ראיון עם מנכ"ל FXCM בישראל

טל זהר עבדה

טל זהר עבדה
מנכ"ל FXCM ישראל

מאת: יוני.ל - בעלים אתר פורקס, יולי 2011

1. טל, ספר מעט על הרקע שלך - איך הגעת לתחום הפורקס ולתפקידך כמנכ"ל FXCM בארץ?

מונתי לעמוד בראש FXCM ישראל, זמן קצר לאחר שהחליטה קבוצת FXCM להקים את הנציגות בישראל, ובשנתיים האחרונות הובלתי את FXCM להיות החברה המובילה בישראל בתחום המוצרים הממונפים ככלל, ובתחום המסחר במטבע חוץ בפרט.

עבדנו קשה, והצלחנו לקבוע סטנדרט בשוק. רמה גבוהה של מוצר ושירות – לסוחרים מגיעה רגולציה, ושהכסף שלהם יהיה בטוח ומוגן, שהברוקר שלהם ישמש כמתווך בלבד כפי שמקובל בתחומי שוק ההון האחרים ולא יהווה הצד השני לעיסקה. שמערכות המסחר יהיו יציבות וחזקות. שאין "בונוסים כספיים" שמשמעותם שאתם משחק בכאילו ולא משקיע בשווקים. כשנכנסנו לפעילות בישראל הפרקטיקות הפסולות שצייינתי היו במרכז. הסוחרים הבינו שמגיע להם יותר, שמגיע להם בית מסחר שרוצה שהם ירוויחו ועושה הכל שזה יקרה. זו הסיבה שאני ב FXCM. בטרם הגעתי ל FXCM, הייתי אחד המקימים וסמנכ"ל השקעות של אחת מחברות המסחר הגדולות בישראל כיום. לפני כן הייתי מנהל בחדר עיסקאות ישראלי של בנק זר.

2. מה מאפיין את המודל שלפיו אתם פועלים?

FXCM פועלת על פי מודל ייחודי הקרוי "ללא דסק מסחר" או "אי עשיית שוק". אם לפשט זאת, FXCM מקבלת באופן רציף ציטוטי מחיר מיותר מעשרה בנקים מובילים בעולם. כשאתה פותח עסקה אתה בעצם מבצע אותה מול אותו בנק שסיפק את הציטוט. יש לזה שני יתרונות. ראשית, זה מבטל את ניגוד העניינים האפשרי בין בית המסחר לסוחר. FXCM אינה צד בעניין, היא רק מתווכת. היא מרוויחה מעמלת הביצוע בלבד ועל כן יש לה אינטרס שתרוויח. שנית, השיטה הזו מביאה לצמצום במרווחים. בעצם כל הבנקים שעובדים עם FXCM מתחרים כדי לספק לסוחר בצד השני את הציטוט הנמוך ביותר. הלקוח מרוויח פעמיים גם עמלות נמוכות וגם בית מסחר שבעדו.

3. עד כמה השוק היום שונה מזה שלפני שנתיים-שלוש?

לא הייתי מהסס לומר שבשנים האחרונות התחוללה מהפכה של ממש בשוק המט"ח. כמובן שהרגולציה המתהווה אחראית לכך, אבל בראש ובראשונה הגורם המרכזי שהניע את השינוי הדרמטי בשוק הוא המודעות הגוברת של הסוחר הישראלי. היום הסוחרים והמשקיעים בארץ מחפשים בית מסחר שקוף והוגן. אם בעבר מה שמשך את הסוחרים הם "הבונוסים", כלומר ההטבות המפליגות שקיבלו מבתי המסחר בתמורה לפתיחת חשבון, הרי שכיום הלקוחות יודעים את המלכודת שעומדת מאחורי הבונוסים.
היום מה שמעניין את הסוחר הישראלי זה שבית המסחר יהיה שקוף והוגן. לפני שהוא פותח חשבון בבית מסחר כזה הוא אחר, הסוחר הישראלי בוחן היטב את העמלות, את התנאים, את הביטחונות שיש על הכסף שלו ואת האמינות של בית המסחר. זה מלמד על בגרות. והגישה הזו בעצם שמטה את הקרקע מתחת לכל שיטות השיווק של חברות המסחר. ל-FXCM יש יתרון מהבחינה הזו. מעולם לא יכולנו להבטיח "בונוסים", מאחר שזה נוגד את הרגולציה, והשקענו בדברים החשובים באמת – צמצום המרווחים, הגנה על כספי לקוח, כלי מסחר מתקדמים ועוד.

4. אילו שינויים אתה מזהה בשיטות המסחר של משקיעים? האם יש כלים/אסטרטגיות שהולכים ונעלמים, ואחרים שמחליפים אותם?

אם לדבר על הפרופיל של הסוחר הישראלי, אני מזהה שני שינויים עיקריים בגישה. קודם כול, אני חושב שהמשקיע הישראלי נוטה היום לגיוון הולך וגובר בהשקעות שלו, כלומר סוחר במקביל על מספר רב של נכסים. זה קשור לזמינות. למשל, בתחנת המסחר של FXCM עומדים לרשותך עשרות רבות של נכסים מכל השווקים הפיננסיים – המט"ח, הסחורות והמניות. כלומר, אתה יכול לסחור במקביל על האירו-דולר, על הנפט ועל מדד הניקיי. זה מספק לך פרספקטיבה רחבה ומעמיקה יותר על השוק ועל יחסי הגומלין בין הנכסים ומאפשר שלך לגדר טוב יותר את תיק המסחר שלך.
עוד מגמה שאני מזהה אצל הסוחר הישראלי, והיא מאוד מעודדת, היא התמקצעות. הסוחרים יודעים היום שכדי להגיע לתשואות נאות לאורך זמן אתה צריך להיות מקצוען ובעל מיומנות מאוד גבוהה. בגלל זה אנחנו רואים ביקוש אדיר לקורסים וסדנאות בנושאים שונים. כמו כן, אנחנו רואים יותר ויותר אנשים שבוחרים להפוך את המסחר למקצוע.

5. איך היית מתאר את סגנון הניהול שלך?

אני מאמין בפיתוח אישי, הקשבה וחשיבה אסטרטגית. אני בוחר את הצוות בקפידה, ומשקיע הרבה בפיתוח ובמקצועיות שלו. הדרך להצלחה עוברת דרך אנשים מוצלחים. אני לומד מהאנשים שאני פוגש כל יום, ולא חשוב אם הם עובדים צעירים לקוחות מתחילים או מקצוענים או שותפים עסקיים. אני משתדל לשים את האגו בצד ולהקשיב לשטח. מבחינת אסטרטגייה – במיוחד בתחום שוק ההון יש המון אנשים שחושבים לטווח קצר מאוד. לכן אנו עדים לחוסר יציבות בתחום, "מתחרים" שקמים ונופלים עוד לפני שחלפה שנה. אנו מאמינים שמוצר טוב ימשוך לקוחות טובים לאורך זמן. אנחנו משקיעים בלימוד וחינוך הסוחר על מנת שישפר את תשואתו. נכון שלעיתים זה אומר שבטווח הקצר FXCM לא מחלקת מתנות, אבל בטווח הארוך הלקוחות זורמים אלינו ממתחרים, אחרי שכבר עשו "סיבוב בשוק" ולמדו את הלקח.

6. איך להערכתך הרגולציה החדשה שצפויה לחול תשפיע על השוק?

טוב, היא כבר משפיעה. למעשה, היא שינתה את פני השוק כליל. וזה קרה במהירות מסחררת. חוק זירות המסחר כבר אושר בכנסת וכעת הוא בשלבי גיבוש סופיים ואנחנו מקווים שהוא ייכנס לתוקף במהרה. השחקניות בשוק כבר הפנימו מזמן את כללי המשחק החדשים בשוק. הרגולציה נועדה בראש ובראשונה להגן על הלקוח והיא תעמיד סטנדרטים מאוד נוקשים לכל חברת פורקס שרוצה לפעול. זה יחייב כל חברה להציג איתנות פיננסית (כדי להבטיח את ההגנה על כספי הלקוח) ושקיפות עסקית (כדי להבטיח אי ניגוד עניינים). בשני התחומים הללו, FXCM מצטיינת. גם ללא הרגולציה העתידית בישראל, אנו כפופים לרשויות הרגולטוריות של בריטניה וארצות הברית, וכמו כן FXCM היא חברה בורסאית בעלת חוסן פיננסי עצום.

ובאשר ליתר החברות בשוק הישראלי, אנחנו כבר רואים מגמה של נטישה. חלק מהחברות פשטו את הרגל וחלק ארזו את המזוודות והעבירו את עסקיהן לחו"ל. הן פשוט הבינו שהן לא יוכלו לעמוד בקריטריונים של הרגולציה. מספר חברות המט"ח בשוק צנח פלאים בשנתיים האחרונות. זו מגמה חיובית, כי החברות שנשארו הן חברות בעלות איתנות פיננסית ומודל ניהול ראוי.

7. מהי הטעות השכיחה ביותר של הסוחר הממוצע? אילו עצות תוכל לתת לסוחרים מתחילים?

המשקיע הישראלי לא מפחד מנטילת סיכונים. כשלעצמה זוהי תכונה טובה לסוחר. אולם לעיתים היא עומדת בעוכריו. היתרון בשוק המט"ח הוא ה-מינוף, המאפשר לך להשקיע סכום קטן ולפתוח עסקאות בסדר גודל של עד פי 200. זה כמובן מאפשר לך להשיג רווחים נאים מהשקעה קטנה ובזמן קצר. אבל אם אינך זהיר, זה עשוי לפעול נגדך. צריך להשתמש ביתרון הזה בתבונה, וזה משהו שאנחנו שמים עליו דגש מאוד גדול בקורסים שלנו כי אנחנו יודעים שזה המפתח להצלחה וחשוב לנו לחנך למסחר ממושמע וזהיר.

8. אילו אינדיקאטורים טכניים או נתונים כלכליים הם לדעתך האמינים ביותר לחיזוי מגמות?

בהשכלתי אני איש מקרו ומאמין שמה שמניע את הנכסים הפיננסיים בטווח הארוך הם הגורמים הכלכליים הגדולים, כלומר מצבן של הכלכלות ויחסי הגומלין ביניהן. ואולם, מנקודת מבט של סוחר ההסתכלות הזו עשויה לבלבל, בעיקר אם אתה סוחר לטווח קצר. כאשר סחרתי בעברי דגלתי בכוחה של הפשטות, כלומר השתדלתי לשמור על גרף נקי כמה שיותר ולמעט בשימוש באינדיקטוריים חיצוניים או תורות מורכבות מדי. קווי מגמה, פיבונאצ'י, SMA ולעיתים מתנד לזיהוי קניית-יתר ומכירת-יתר. די בכך. מרבית הסוחרים המצליחים שאני מכיר פועלים כך.

9. בראיון שנערך עם Francesc Riverola, מנכ"ל FXStreet, הוא מציין שאינו רואה סיבה מדוע המרווחים לא ירדו לאפס. מה דעתך?

המגמה בתעשייה היא בהחלט של צמצום המרווחים. גם ב-FXCM אנחנו עדים בשנים האחרונות לירידה מתמשכת במרווחים, וב-FXCM אין עמלה נוספת מעבר למרווח. FXCM מרחיבה כל הזמן את שיתופי הפעולה שלה עם בנקים וספקי נזילות אחרים, והתהליך הזה יביא להמשך צמצום המרווחים.

10. ספר על תוכניות, כלים או שירותים חדשים שהטמעתם לאחרונה, וצפויים לתרום ללקוחות החברה.

FXCM כל הזמן משדרגת את "חבילת המסחר" שהיא מציעה לסוחר. תחנת המסחר של FXCM זכתה כבר שנתיים ברציפות בתואר תחנת המסחר הטובה בעולם וכל הזמן מתווספים לה אפליקציות חדשות שהופכות את המסחר לחוויה. כמו כן, כיום אתה יכול לסחור גם באמצעות הסלולר. בשנה האחרונה הוספנו גם המון נכסים לתחנת המסחר – צמדי מט"ח חדשים, סחורות אטרקטיביות ומדדי מניות מכל העולם. יש לנו גם בשורה אמיתית לסוחרים האוטומטיים. FXCM השיקה בשנה האחרונה פלטפורמת מסחר פורצת דרך המיועדת למסחר אוטומטי, בשם Strategy Trader. היא מספקת ביצוע וכלים ברמה חסרת תקדים ואני מאמין שהיא תכבוש את השוק הזה.

כמו כן, FXCM ישראל משיקה בתחילת אוגוסט, בשיתוף עם כלכליסט, את התחרות "המשקיע של ישראל", שבה יחולקו פרסים בסך כולל של 165 אלף ₪. אני מזמין את כולם להשתתף. תוכלו למצוא פרטים על כך בפייסבוק שלנו או באתר או בכלכליסט.

11. איפה אתה רואה אתכם בעתיד?

אנחנו בהחלט רוצים לבצר את מעמדנו כחברה המובילה בשוק הישראלי. FXCM העולמית קיימת כבר מעל לעשור, אבל FXCM ישראל נוסדה רק לפני שנים ספורות. אף על פי כן, הפכנו מהר מאוד לשם מוביל ואנחנו מתכוונים להמשיך ולהצדיק את המוניטין שלנו ולספק למשקיע הישראלי את הסטנדרטיים הבינלאומיים שקנו ל-FXCM קהל לקוחות של מאות אלפים בכל רחבי העולם.
בשוק המקומי אנחנו מתכוונים להרחיב את שיתופי הפעולה שלנו עם נותני שירותים נוספים בתחום, כגון מכללות, מנהלי תיקים, מפתחים וכולי, ולהציע לסוחר בארץ את כל מה שהוא צריך בשביל להצליח. אנחנו גם שואפים להרחיב את מעגל הסוחרים ולמשוך יותר ויותר אנשים לשוק המרתק הזה, ואנחנו עושים זאת באמצעות כנסים וסדנאות פתוחים לקהל הרחב, קורסים מקצועיים, ושירותי תוכן נוספים כגון ערוץ ההשקעות ואתר תוכן מקיף.

תפריט