יואן סיני

היואן הסיני, אשר מסומן כ CNY, הוא המטבע הרשמי בסין. נקרא גם רנמינבי ("מטבע העם", RMB). כאשר מבטאים אותה נכון, המילה "יואן" נשמעת כמו wren.
יואן אחד מחולק ל 10 ג'יאו, ו-ג'יאו אחד מחולק ל 10 פן. סמל המטבע הינו היואן מונפק על ידי הבנק המרכזי של סין, People's Bank of China.

בין השנים 1997 ל 2005 קיבעה ממשלת סין, למרות מחאות של ארה"ב, את שער החליפין של המטבע הסיני על 8.28 יואן לדולר אחד, דהיינו שווה ערך ל- 12 סנט, וג'יאו אחד שווה לסנט אחד. בשנת 1997 ניזוקו כלכלות רבות באסיה - תאילנד, קוריאה, אינדונזיה ומלזיה כאשר ספקולנטים תקפו את המטבעות שלהן. סין ניצלה מן המשבר בזכות העובדה שהמטבע שלה היה קבוע ולא בר המרה בשווקים.
ב- 21 ביולי 2005, הבנק המרכזי הסיני הודיע שהיואן ייחשף לראשונה למסחר בין-בנקאי ובעקבות ההודעה הוא התחזק ב- 2% לשער 8.11 יואן לדולר. המטבע הסיני מתחזק בהתמדה מול סל המטבעות, ונכון לתחילת שנת 2010 השער הוא 6.83 יואן לדולר.

היואן לא נע בחופשיות: לממשלה הסינית שליטה חזקה עליו והיא שומרת אותו יציב יחסית. למשל, אם ממשלת סין תבקש לסייע ליצואנים הסינים, היא תוריד את הריבית כדי לשמור על יואן חלש.

סין צברה רזרבות מט"ח גדולות וביום 31.12.2009 הן הוערכו ב 2.4 טריליון דולר – יותר מכפליים הרזרבות של יפן (1.1 טריליון). ההרכב שלהן סודי אך מומחים מעריכים כי 70% מהרזרבות (1.7 טריליון) הן נכסים דולריים והשאר (כ 700 מיליארד) מוחזקות ביורו, ין, לירה שטרלינג ומטבעות אחרים. כלכלנים רבים סבורים שהיואן הסיני צפוי לתפוס את מקומו של הדולר כמטבע הרזרבה העולמי.

סין, כלכלת סין

סין היא המדינה הגדולה בעולם במספר תושביה: חיים בה כיום כ- 1.3 מיליארד תושבים (רובם בני האן), והשלישית בגודלה מבחינת שטח אחרי רוסיה וקנדה. האזור המזרחי של סין הינו המרכז השלטוני, הכלכלי והתרבותי. אף על פי שהוא מהווה רק שליש משטחה של המדינה, מרבית התושבים מתגוררים בו וצפיפות האוכלוסייה באזור זה גדולה מאוד. רוב תושביה של סין מתגוררים בכפרים קטנים.

סין היא יצרנית התבואות השנייה בגודלה בעולם וצרכנית התבואה הגדולה בעולם. מלאי התבואות נמוך בהשוואה לעבר: 120 מיליון טון בשנת 2008 לעומת 320 מיליון טון ב-1999, אך המלאים גדלים וגורמים לעליית מחירי חומרי הגלם לתעשייה בעולם.

העם הסיני ניזון ברובו מהתוצרת שהחקלאים מייצרים, וסין נאלצת לייבא כ 30 מיליון טון סויה בשנה כדי לספק את הצריכה שלה.

מדד התחרותיות העולמי – GCI מודד את התחרותיות במדינות העולם. נקודות חוזק במדד זה ניתנות בין היתר לפי פקטורים של גודל השוק המקומי, רמת היצור, חדשנות טכנולוגית, השקעה של חברות במחקר ופיתוח ואיכות בתי ספר לניהול ומוסדות מחקר. סין עלתה מדירוג 54 ב-2006 לדירוג 30 ב-2008 ולדירוג 29 ב-2009.

ההשקעות הזרות בסין נמצאות במגמת עליה.

ההשקעה הסינית במו"פ גדלה ב 15% בשנה והיא השנייה בהיקפה בעולם אחרי ארה"ב. מספר המהנדסים המוכשרים מדי שנה בסין גדול פי 2.5 ממספר המוכשרים בארה"ב.

יבוא סחורות מסין לישראל (ללא יהלומים) הסתכם בסוף שנת 2009 בכ- 300 מיליון דולר בחודש, והיצוא לסין הסתכם בכ- 100 מיליון דולר בחודש.

תפריט