איך בוחרים ברוקר?

בשנים האחרונות, מופיעים יותר ויותר ברוקרים וחדרי מסחר בפורקס. מספרם של הברוקרים שמציעים את השירותים שלהם באופן מקוון הוא עצום. כל ברוקר מציג באתר האינטרנט שלו את יתרונותיו ביחס למתחרים, ואנו מתקשים לבחור. ריכזנו עבורך כמה מהנקודות המרכזיות אותן כל סוחר חייב לבדוק.

איתנות פיננסית
האם הברוקר מעניק בטחונות, והאם כספנו מובטח במקרה שהוא נקלע לקשיים כלכליים?

אמינות
חשוב לבדוק אם הברוקר מתחייב לבצע במדויק הוראות שונות בנקודה שציינו. ברוקר שלא מתחייב על כך יכול לבצע טריקים נגד לקוחותיו.

מערכת המסחר
בשוק קיימות מספר מערכות מסחר בפורקס אשר מתחלקות לשני סוגים: פלטפורמות המסחר אינטרנטיות או פלטפורמות שיושבות במחשב שלנו. הבחירה מבוססת על העדפות אישיות: מערכת אינטרנטית נגישה מכל מחשב בעל חיבור אינטרנט, ואילו השניה מאפשרת לסחור רק במחשב שלכם.
לסוחר מתחיל רצוי לבחור במערכת נוחה לתפעול ותומכת בעברית, ולסוחר מנוסה רצוי שתהיה פלטפורמה איכותית ומתקדמת, אפילו עם אפשרות לביצוע מסחר אוטומטי.

רגולציה/פיקוח
ברוקר שאינו מפוקח ע"י גוף כלשהו הוא לא הברוקר שאיתו תרצה לסחור. זלזול בגורמי הפיקוח הוא זלזול בך הסוחר. בארה"ב, ברוקר צריך להיות רשום בגופים הבאים:
Commodity Futures Trading Commission - CFTC
National Futures Association - NFA

CFTC ו-NFA נוצרו כדי להגן על הציבור מרמאות ושיטות מסחר נצלניות.
אפשר לוודא רישום ב- CFTC, סטטוס חברות ב- NFA ורקורד של ברוקר ספציפי בקישור www.nfa.futures.org/basicnet. מבין החברות הרשומות, חפשו את אלו שיש להם רקורד נקי ויציבות פיננסית. התרחקו מחברות לא מפוקחות!
ה- NFA פועל להעברת ידע למשקיעים בנושא מסחר פורקס, ופרסם חוברת בת 12 עמודים המכילה מידע שאדם צריך לדעת לפני שהוא מתחיל לסחור. בנוסף הם פיתחו תוכנית לימוד מקוונת ואינטראקטיבית, שמסבירה על מסחר בחוזי מט"ח, הסיכונים הגלומים במסחר ובדיקות שכדאי לבצע לפני פתיחת חשבון.

שירות לקוחות
פורקס הוא שוק של 24 שעות ביממה, לכן תמיכה של 24 שעות היא חובה! האם אתם יכולים להתקשר לחברה בטלפון, אימייל, צ'אט וכו'? האם מי שעונה לכם נשמע מקצועי? איכות התמיכה עשויה להשתנות בצורה דרסטית מברוקר לברוקר, לכן בדקו אותם לפני פתיחת חשבון. המלצה: בחרו כמה ברוקרים מקוונים ופנו אל התמיכה שלהם. אם לא קיבלתם מענה מהיר ותשובה מספקת, בוודאי לא תרצו לסמוך עליהם בעסקאות. רק זכרו שבדומה לעסקים אחרים, שירות בשלב טרום המכירה עשוי להיות טוב יותר מהשירות שאחרי המכירה...

מטבעות ועלויות מסחר
- צמדי מטבעות אפשריים. עליכם לוודא שהברוקר מציע לפחות את שבעת המטבעות העיקריים
AUD, CAD, CHF, EUR, GBP, JPY, USD.
- עלות עסקה. כאן יש לבדוק את המרווחים (SPREAD) בין צמדי המטבעות השונים. ככל שהמרווח נמוך יותר, יגדל הרווח של הסוחר. לדוגמא, המרווח מכירה/קניה (bid/ask) של הצמד יורו/דולר הוא בדרך כלל 3 פיפס, אך אם תמצאו 2 פיפס, זה טוב יותר.
- בטחונות נדרשים. ככל שהבטחונות הנדרשים יהיו נמוכים יותר (כלומר ככל שהמינוף גבוה יותר), כך הפוטנציאל לרווח וגם להפסד יגדל. בטחונות נמוכים מצוינים כאשר העסקאות שלכם טובות, אבל לא כאשר אתם טועים. היו מציאותיים לגבי בטחונות וזכרו שהם פועלים לשני הכיוונים.

קריאה נוספת:
Features of ideal Forex Broker - תוצאות סקר שבדק מה התכונות של ברוקר אידיאלי.


התחלת מסחר