אסטרטגיית קרי טרייד

בדרך כלל, סוחרי מט"ח יכולים להרוויח רק משינויים בשערי מטבעות. אבל, יש דרך נוספת לעשות כסף ממסחר במטבעות - גם אם המחיר לא השתנה – והיא נקראת Carry Trade.
איך זה עובד, איך לעשות את זה, ומה הסיכון?

מהו המושג קרי טרייד?

אסטרטגיית קרי טרייד היא מסחר על הפרשי ריביות.

הריבית הינה עלות הכסף. נניח שניגשת לבנק לקבל 5,000 שקל והתחייבת לשלם לו ריבית שנתית קבועה של 2%. לאחר מכן השתמשת בכסף לקנות אג"ח ממשלתיות המשלמות לך 5% בשנה. הפעולה נותנת לך רווח של 3% בשנה.

כדי להרוויח את הריבית בשוק המט"ח, על הסוחר לקנות מטבע בעל שער ריבית גבוה משער הריבית של המטבע שהוא מוכר. פוזיציה זו מבטיחה לסוחרים רווח על הצמדים שהם מחזיקים, ומסחר זה מהווה דרך אפשרית להגדיל משמעותית את התשואה של הסוחר.
לשערי הריביות של הבנקים המרכזיים בעולם.

איך זה מתבצע?

כאשר אתה קונה צמד כמו EUR/USD, אתה קונה למעשה יורו ומוכר דולר באותו זמן. פירוש הדבר שאתה משלם ריבית על המטבע שאתה מוכר (דולר) ומקבל ריבית על המטבע שאתה קונה (אירו). התהליך נקרא Carrying או Rolling Over (גלגול) של הפוזיציה ליום הבא, והברוקר מחייב או מזכה אותך בריבית על המטבעות שאתה מחזיק.
אתה תראה בחשבונך את החלק היחסי של אותו אחוז שנתי של הפרש הריביות חלקי 365 ימים, כאשר הריבית ניתנת בפיפסים, כלומר אם תסגור את העסקה תראה רווח של עוד מספר פיפסים בנוסף לרווח משינוי השער.

אחוזים בודדים בשנה אולי לא נראים כמו תשואה טובה, אבל זכרו שבמסחר במט"ח יש כלי שנקרא מינוף, אשר נותן אפשרות להכפיל ולשלש רווחים בזמן קצר יחסית. לדוגמא, עם מינוף של 1:20, ריבית של 4% הופכת לתשואה של 80%.

דוגמאות - עסקת קרי טרייד

דוגמא 1:
יש לך 10,000$ בחשבון ומצאת צמד מטבעות עם הפרש ריביות של 5%. אתה פותח פוזיציה של 1,000$ במינוף 1:100 על הצמד. אם תחזיק בפוזיציה במשך שנה, יקרה אחד מן הבאים:
- הצמד ירד, הרווח מקרי טרייד יתקזז או יימחק לגמרי
- שער החליפין לא השתנה, במקרה זה אין רווח או הפסד על העסקה עצמה, אבל תרוויח 5,000$ על סכום העסקה הממונפת (5% מ- 100,000$). השגת 50% רווח על השקעה של 10,000$ - לא רע בשביל מטבע שלא זז!
- הצמד עלה, תרוויח מן העסקה וגם 5,000$ ריבית

דוגמא 2:
צמד המטבעות דולר ניו זילנדי / ין יפני (NZD/JPY), כפי שנסחר באוקטובר 2008. באותה עת, הדולר הניו זילנדי נשא ריבית בגובה של 6.50%, ואילו הריבית על הין היפני עמדה על 0.50%. סוחר שרכש את צמד המטבעות הזה היה מרוויח את גובה הפער בין הריביות, כלומר 6% שנתי, רק מעצם החזקת הפוזיציה.דוגמא 3:
עסקאות בצמד AUD/JPY היו פופולארית בתחילת שנות ה- 2000. משקיעים ניצלו את שער הריבית הנמוך של הין והשקיעו בדולר אוסטרלי שנשא ריבית גבוהה. יש לקחת בחשבון כי מטבעות שנושאים ריבית גבוהה נוטים להתחזק לאט לאורך זמן, ואז קורסים באופן מפתיע, כמתואר בתרשים הבא.

קריאה נוספת
Carry Trades and Currency Crashesהתחלת מסחר