קורלציה בין מטבעות

קורלציה היא מושג סטטיסטי אשר מתאר את הקשר בין שני משתנים. יש סוגים שונים של קורלציות, אבל בשביל מסחר במט"ח רלוונטי מקדם המתאם של פירסון שערכו נע בין 1 ל (1-).
כאשר המקדם הוא 1 או (1-), מתקיימת קורלציה מושלמת: אם המקדם הוא 1, אז בין שני המשתנים יש מתאם חיובי מלא, ואם הוא (1-) אז המתאם שלילי מלא. ככל שהערך קרוב יותר ל 1 או ל (1-) הוא חזק יותר. ניקח כמה דוגמאות.

קורלציה חיובית מושלמת מתקיימת בין גודל כף הרגל למידת הנעל. כאשר כף הרגל גדלה, מידת הנעל תגדל גם היא. אם נבדוק כף רגל קטנה יותר, גם מידת הנעל תקטן.

דוגמא טובה לקורלציה שלילית היא יעילות המנוע של הרכב (צריכת ק"מ/ליטר) מול כמה צריך לשלם על הדלק לקילומטר.
ככל שהמנוע פחות יעיל, תצטרך לשלם יותר עבור קילומטר, ולהפך. אם אתה נוהג בבנטלי שצורכת 6 קילומטר לליטר, אז ההוצאה שלך לקילומטר תהיה גבוהה יותר מאשר אם תנהג במאזדה שצורכת 14 קילומטר לליטר. לכן, יעילות מנוע והוצאה על דלק נמצאים בקורלציה מושלמת, אך הפעם מקדם המתאם הוא (1-). כאשר משתנה אחד נע בכיוון מסוים, השני ינוע בכיוון הנגדי.

האם זה חשוב לסוחרי מט"ח? התשובה היא כן !

הנחות יסוד
• צמד מטבעות עולה כתוצאה מהתחזקות המטבע הראשי ו/או החלשות המטבע המשני.
• סיבות כלכליות וגיאוגרפיות גורמות לכך שיש מטבעות שונים שנמצאים בקורלציה גבוהה (חיובית או שלילית). במצב אידיאלי כאשר הבורסות עולות, הדולר והין נחלשים, ואילו מטבעות הסחורות דולר קנדי ודולר אוסטרלי מתחזקים במקביל כי הצריכה עולה, הייצור גדל ומחירי הדלק עולים.

הטבלה הבאה מציגה את מקדם המתאם שנמדד בין צמדי מטבעות במשך שנתיים. חלק מן הצמדים נמצאים במתאם חיובי וחלקם במתאם שלילי.
• מקדם (חיובי או שלילי) בין 0 ל- 0.2: קורלציה חלשה מאד וזניחה.
• מקדם בין 0.2 ל- 0.4: קורלציה חלשה, נמוכה.
• מקדם בין 0.4 ל- 0.7: קורלציה ממוצעת.
• מקדם בין 0.7 ל- 0.9: קורלציה חזקה.
• מקדם בין 0.9 ל- 1.0: קורלציה חזקה מאד.

קורלציה בין מטבעות


לדוגמא, ניתן לראות שיש קורלציה חיובית חזקה מאד של 0.93 בין הצמדים יורו/דולר ופאונד/דולר. כלומר, הם ינועו באותו כיוון בטווח הארוך.

ומה קורה לגבי יורו/דולר ו-דולר/פרנק שוויצרי? ההפך בדיוק. מקדם המתאם הוא (0.90-), כאשר היורו/דולר יעלה, הדולר/פרנק שוויצרי ירד. לכן אם אתה נמצא בלונג באותו סכום בכל אחד מן הצמדים, העסקאות יבטלו אחת את השנייה.

גידור סיכונים באמצעות קורלציות
כאשר אינך בטוח לאיזה כיוון הולך הצמד, אפשר להשתמש באסטרטגיית הגידור (Hedge) שהיא שילוב פוזיציות המצמצמות את רמת הסיכון של הפוזיציה העיקרית שלך.
ניקח כדוגמא את היורו/דולר ואת דולר/פרנק שוויצרי. אני מעריך שהיורו/דולר יתחזק ורוצה לקנות אותו, אבל אני לא בטוח ב- 100% לכן אני מגדר את העסקה עם דולר/פרנק שוויצרי. שני צמדי מטבעות אלה נמצאים כזכור בקורלציה שלילית חזקה ואם ארכוש מספר חוזים זהה בכל צמד, כנראה שלא תהיה תנועה רבה. לכן ארכוש שני חוזים על יורו/דולר וחוזה אחד על דולר/פרנק שוויצרי, כך שלעסקה תהיה נטייה לנוע בכיוון המשוער של היורו/דולר.
אם אני צודק והיורו/דולר יעלה ב- 50 פיפס, הדולר/פרנק שוויצרי ירד, והרווח שלי יהיה 50 פיפס (במקום 100). אם ההפך מתרחש, ההפסד שלי יהיה רק 50 פיפס (במקום 100).


+500

התחל לסחור כעת. מינוף עד 1:30 >>

טבלת קורלציות פורקס,
אתר myfxbook.com