שער הדולר

גודל טקסט גודל גופן רגיל גודל גופן גדול גודל גופן גדול מאד

שער הדולר

למרות שאי אפשר לרכוש באמצעות דולרים מוצרים בתוך ישראל עצמה, הרי שמכל סוגי המטבעות בעולם, הדולר הוא בעל ההשפעה הגדולה ביותר על ישראל. סוחרים קונים ומוכרים דולרים כל הזמן, וערכו של המטבע האמריקני משפיע מאוד על הכלכלה ורמת האינפלציה בה.
ארה"ב רוכשת מוצרים ישראליים באמצעותו, ומוכרת את מוצריה לישראל בתמורה לדולרים אמריקאיים. מחירי הדיור, המוצרים המיובאים, בהם מוצרי יסוד, מכשירי חשמל וכלי רכב - כולם מושפעים מן הדולר. למשל, התחזקות של הדולר בעולם גורמת בין היתר לירידה במחירי הסחורות והנפט, ומשפיעה על רמות המחירים בארץ.


סמל מטבע הדולר

מאמרים
• משכנתא דולרית

שער דולר יציג
שער הדולר היציג נקבע ע"י בנק ישראל בימים ב'-ה' בשעה 15:15, וביום ו' וערבי חג בשעה 12:15. בין השעות 13:15 ל 15:15 נלקחת דגימה אקראית של שערי החליפין (שערי האמצע) שמפרסמים הבנקים, אשר משמשת לחישוב השער לפי ממוצע שערי הקניה והמכירה של הדולר בבנקים השונים בישראל. כלומר, השער היציג מבוסס על ממוצע של שערי קניה ומכירה של עסקאות דולריות שנדגמו במסחר הבין-בנקאי באותו יום בשעות מסוימות.
השער היציג משמש לעסקאות ולחוזים הצמודים לדולר. הוא מספק אינדיקציה לגבי ערכו של הדולר, ואין הוא מחייב חוקית, כלומר הצדדים יכולים להסכים על שער שאינו בהכרח היציג. לאור השפעתו הרבה של הדולר על השוק המקומי, בנק ישראל עשוי לעצב את השער באמצעות התערבות בשוק המט"ח, כדי לשמור על שער רווחי ליצואנים ועל רמת אינפלציה סבירה.

דולר רציף
שער הדולר היציג מפורסם פעם אחת ביום, אולם בפועל הוא משתנה באופן רציף ושערו העכשווי לעומת השקל נקרא שער דולר רציף. לדוגמא, השער היציג יכול להיקבע כ- 4.20, ובערב השער יהיה 4.13. השער הרציף נקבע במסחר הבין-בנקאי לאורך כל שעות המסחר לפי ביקושים והיצעים בחדרי העסקאות של הבנקים. כאשר אין מסחר, השער שמפורסם הוא השער הסופי בו ננעל המסחר באותו יום.

מסחר בדולר
הכוונה לרכישת דולרים מתוך ציפיה להרוויח מפערים בשערי החליפין בין המטבעות. לדוגמא, אם רכשנו דולר אחד ב 3.50 שקלים, ולאחר שבוע השער הוא דולר אחד ל 3.85 שקלים, הרווחנו 10% ואם שער החליפין ירד באופן שניתן לרכוש דולר אחד ב 3.15 שקלים - מתברר שהפסדנו 10%.

מאז ביטול רצועת הניוד בשנת 2005, שער החליפין נקבע בשוק המט"ח על פי כללי היצע וביקוש, וממשלות, עסקים ומשקי בית מושפעים מן התנודתיות בו. קיים קושי לנבא מראש את שער הדולר אשר מושפע בין היתר מגורמים כלכליים ופוליטיים בישראל, ומנתונים מאקרו כלכליים בארה"ב. הרשימה הבאה מדגימה תהליכים שונים אשר עשויים להביא לעליית השער או לירידתו.

עליית שער הדולר
• רכישות דולרים - הביקוש גדל. דוגמא טובה לכך היא רכישת דולרים מסיבית שביצע בנק ישראל כדי להשפיע על השער.
• צמצום הגרעון המסחרי בארה"ב. צמצום החוב הלאומי של ארה"ב יביא ליציבות של הדולר והתחזקות האמון בו, ובעקבות זאת צפויה עליה בשער הדולר היציג.
• התחזקות של הדולר מול היורו בעולם, אשר מתבטאת בירידה של שער היורו מול הדולר בשוק המט"ח. לדוגמא, אם שער יורו - דולר (EUR/USD) הינו 1.4522, זאת אומרת שיורו אחד שווה 1.4522 דולרים אמריקאים. כאשר שער זה יורד, פירוש הדבר שהדולר התחזק בעולם.
• אי יציבות בטחונית או פוליטית בישראל. מצב כזה מחליש את האמון במטבע המקומי - השקל, ומוביל לרכישה מוגברת של דולרים.

ירידת שער הדולר
• הזרמת דולרים לישראל.
• הורדת ריבית בארה"ב. ריבית נמוכה בארה"ב גורמת למשקיעים להמיר דולרים במטבעות אחרים.
• העלאת הריבית בישראל. ריבית שקלית גבוהה מושכת קונים למטבע המקומי וגורמת לייסוף - עליה בערך השקל ביחס לדולר, אשר מתבטאת בירידה של השער.
• עליות בשוקי המניות בעולם. התיאבון לסיכון גובר, והמשקיעים מעדיפים אפיקים מסוכנים יותר כגון מניות על חשבון אפיקים בטוחים יחסית כמו הדולר.

תפריט