תחזית שער הדולר

האם ניתן לתת תחזית ודאית ומושלמת לרמה שאליה יגיע שער החליפין בעוד חודש, חצי שנה או שנה? התשובה היא לא. בנג'מין פרנקלין, המדינאי האמריקני הנודע (שדיוקנו, אגב, מופיע על שטרות 100 דולר), אמר בזמנו שבעולם שום דבר אינו ודאי חוץ ממוות ומסים...

אי-היכולת לחזות את השינויים בשער החליפין נובע מכך שלא פשוט לחזות את כל הפרמטרים - רבדים פוליטיים, חברתיים, טכנולוגיים וכלכליים, ואת המשקל היחסי המשתנה של כל אחד מהם על פני זמן. יחד עם זה, אפשר להצביע על גורמים מרכזיים אחדים שמשפיעים על שער החליפין והציפיות לשינוי בו:

* מאזן תשלומים - כאשר היקף היבוא רחב מהיצוא, נוצר מאזן מסחרי שלילי, שנקרא גם גירעון מסחרי. במקרה זה המטבע ילך ויחלש בהתמדה. בארה"ב קיים גרעון אשר גורר החלשות הדולר האמריקאי בעולם.
* שקילות שערי הריביות (Interest rate parity) - הבדלים בשערי ריבית בין מדינות נובעים בין היתר מהבדלים במדיניות המוניטארית והפיסיקלית, שיכולים לעודד תנועות הון גדולות. מאחר שהמשקיעים מחפשים תשואות גבוהות, הם יסיטו את כספם אל המדינה שבה שוררת ריבית גבוהה. תנועות אלה מובילות לשינוי בשער החליפין ולייסוף המטבע.

בתי השקעות ואנליסטים מפרסמים חדשות לבקרים תחזיות שונות לגבי שער הדולר. ברקליס - הבנק השלישי בגודלו בבריטניה, דויטשה בנק - הבנק הגדול בגרמניה, בנק ההשקעות הגדול באירופה וסוחר המט"ח הגדול בעולם, ו - UBS - בנק ההשקעות השוויצרי, הם חלק מן הגופים הפיננסיים החשובים שמפרסמים תחזיות מנומקות והמלצות לגבי פוזיציות על הדולר. אין זה נדיר למצוא גוף אחד שצופה זינוק של הדולר וממליץ לקנות דולרים, בזמן שגוף שני מפרסם במקביל תחזית סותרת.

הדיוק וההטרוגניות של תחזיות שערי ריביות ומטבעות נבחנו לעומק במחקרם של Karlyn Mitchell ו- Douglas K. Pearce מן הפקולטה לכלכלה באוניברסיטת קרוליינה הצפונית. החוקרים ניתחו תחזיות חצי שנתיות שפורסמו בין השנים 1989 ל- 2002 בפאנל התחזיות הכלכליות של וול סטריט ז'ורנל לגבי שלושה נתונים מאקרו כלכליים:
Treasury bond rate
Treasury bill rate
dollar-yen exchange rate – שער הדולר מול הין

נמצא כי 60% מן הכלכלנים נתנו תחזיות שונות ובלתי משוחדות (statistically unbiased), אבל אף אחד לא חזה את כיוון השינוי ברמת דיוק טובה יותר מיד הגורל. עוד עלה מן המחקר שכלכלנים עצמאיים מפרסמים תחזיות קיצוניות יותר. הטבלה הבאה מציגה את הממוצע, סטיית התקן, הטווח ומספר הכלכלנים בשמונה תחזיות חצי שנתיות שניתנו, לעומת הערך האמיתי של שער הדולר. לדוגמא, בינואר 1994, 49 כלכלנים צפו ששער הדולר יהיה בין 100 ל- 140, ממוצע התחזיות שלהם היה 113.10 עם סטיית תקן של 5.9. בפועל, השער היה 98.51.


תחזיות


אינדקס הדולר
אינדקס הדולר האמריקאי הינו המשפיע החשוב ביותר על שער הדולר/שקל. האינדקס דולר נוסד בשנת 1973 ומהווה מדד של חוזק הדולר אל מול סל מטבעות: יורו, ין היפני, לירה שטרלינג, דולר קנדי, קרונה שבדית ופרנק שוויצרי. לכל מטבע יש משקל באינדקס. היורו מהווה 57.6% ממנו, הין 13.6%, הלירה שטרלינג 11.9%, הדולר הקנדי 9.1%, הקרונה השבדית 4.2% והפרנק השוויצרי 3.6%.

המיתון בארה"ב בתחילת שנות ה-80 לווה בהתחזקות של הדולר הודות למדיניות המוניטארית שהנהיג פול וולקר, יו"ר הבנק הפדרלי. וולקר קבע שיעורי ריבית גבוהים אשר משכו משקיעים זרים לארה"ב. האינדקס הגיע לשיא כל הזמנים בתחילת שנת 1985, אך בעקבות הפגישה באותה שנה בין חמש המדינות התעשייתיות הגדולות, כולל ארה"ב, להשגת יציבות בשערי המטבעות ("הסכם פלאזה"), הוא החל להיחלש. על אף התנודתיות הגבוהה של האינדקס, ניתן לראות כי הדולר נמצא בשחיקה מתמדת.


גרף היסטורי של הדולר אינדקס
מקור