מילון מושגים

יחס המרה - Exchange Rate

היחס בין השווי של שני המטבעות. לדוגמא, נניח שברגע נתון זוג המטבעות יורו/דולר (EUR/USD) נסחרים בשוק פורקס ביחס המרה של 1.2700. המשמעות היא שיורו אחד שווה 1.27 דולר, או שעבור כל יורו שנמכור נקבל 1.27 דולר בתמורה.

פיפס - Pips

יחידת תזוזת המטבע הקטנה ביותר ביחס ההמרה. קרא עוד.

מרווח - Spread

המרווח (Spread) ההפרש בין מחיר המכירה ומחיר הקניה שהברוקר מצטט ללקוחותיו, ככל שהפרש זה גדול יותר כך המרווח גדול יותר וכך קשה יותר לסוחר להרוויח כסף בעסקאות.

כל ברוקר מצטט יחסי המרה שונים עבור מטבעות שונים, למשל ברוקר X מצטט יחסי המרה עבור EUR/USD במרווחים של 3 פיפס (קונה ב-1.3500 ומוכר ב-1.3503) ואילו ברוקר Y יכול לצטט יחסי המרה עבור אותו מטבע במרווחים של 6 פיפס (קונה ב-1.3498 ומוכר ב-1.3504).

מינוף - Leverage

כלי המאפשר למשקיע לסחור בסכום כסף גבוה יותר מהסכום אותו הוא הפקיד בפועל. קרא עוד.

נזילות - Liquidity

היכולת לקנות או למכור צמד מטבעות ללא השפעה על המחיר. ככל שהצמד יותר נזיל, מחירו יהיה יציב יותר כאשר יבוצעו עסקאות קניה או מכירה גדולות. צמדי המטבעות הנזילים ביותר הם מטבעות של מדינות עם אינפלציה נמוכה, ממשל יציב ובנקים מרכזיים חזקים: דולר ארה"ב, יורו, ין יפני, פאונד, פרנק שוויצרי, דולר אוסטרלי ודולר קנדי.

סטופ נגרר - Trailing Stop

מצב שבו משקיע מעלה את נקודת ה-"סטופ לוס" כאשר מטבע נמצא במגמת עלייה, כך שאם ממצב רווח המטבע יתחיל לרדת הוא לא יאבד את כל הרווח אלא ייצא בזמן.
לדוגמה אם מטבע קיבל איתות טכני ראשון בשער 1.2450 והסטופ שלו הוא ב 1.2400, והמטבע ממשיך במגמת העליות ועכשיו הוא עומד על 1.2470 אז הסטופ לא יישאר על 1.2400 אלא "ייגרר" מעלה עם המטבע לאזור 1.2450 – 1.2460. זאת כדי לבצע "נעילת רווח" ולשמור על הפוזיציה רווחית.
במרבית המערכות של מסחר במט"ח ניתן לקבוע פקודת סטופ נגרר ("טריילינג סטופ") שתעבוד באופן אוטומטי, ללא צורך של הסוחר לשבת מול המחשב.

תיקון טכני

תנודת שוק אנטי מגמתית הנוטה לחסל בין 38% ל- 62% מן המהלך המגמתי הקודם. קרא עוד.

הוראת הגבלה - Limit order

הוראה שהופכת להוראת כניסה לשוק כמוכר או כקונה כאשר רמת מחיר מסוימת נפרצת. זו הוראה לקנות או למכור במחיר שנקבע מראש.
ההוראה כוללת שני משתנים: מחיר ומשך זמן. הסוחר מגדיר את המחיר שבו הוא מעונייין לקנות או למכור צמד מטבעות מסוים, ומגדיר למשך כמה זמן ההוראה תישאר פעילה.
הוראת הגבלת קניה - buy limit order - יכולה להתבצע במחיר ההגבלה או תחתיו (טוב יותר),
הוראת הגבלת מכירה - sell limit order - יכולה להתבצע במחיר ההגבלה או מעליו (טוב יותר).
הוראת הגבלה מבטאת את המחיר הגבוה ביותר שסוחר מוכן לשלם על קניית מטבע, או את המחיר הנמוך ביותר שסוחר מוכן לקבל עבור מכירת המטבע.

Stop Loss

הוראה עצירת הפסד המאפשרת למשקיע לקבוע נקודת יציאה במקרה של הפסד. ההוראה מאפשרת מכירה של מטבע אם ערכו נופל מהערך שהוא קבע, ובכך מונעת הפסדים. היא אופיינית לפוזיציות לונג (בהם קונים את מטבע הבסיס בציפייה שערכו יעלה), וכאשר היא מופעלת, המטבע יימכר באופן אוטומטי כאשר השוק נע בניגוד לפוזיציה שלך.
לדוגמא, קנית דולר ארה"ב ב 1.2009, וקבעת הוראת סטופ לוס ב- 1.1999. כאשר הדולר ירד ל- 1.1999 או מתחתיו, הוא יימכר אוטומטית. זה מגביל את ההפסד ל- 10 פיפס ומונע מכירה של המטבע הנחלש במחיר נמוך יותר.
כאשר היא נקבעת, הוראת סטופ לוס תישאר בתוקף עד שהמטבע יימכר או עד שתבטל אותה.

בטחונות - Margin

כאשר מבצעים עסקת פורקס מדובר בהתחייבות חוזית מול צד אחר. חובה להבטיח אם כן, שיש ברשותנו משאבים כדי שנוכל לעמוד בהתחייבות החוזית אם יהיו הפסדים בחשבון. הסכום המופקד בחשבון העסקה שלך כדי להבטיח את ביצועה של העסקה (לוודא שהעסקה תשולם במקרה של הפסד) נקרא "מרג'ין", או "בטחונות" או "הסכום לסיכון".

זהו הסכום המקסימלי אותו אתה מוכן לסכן עבור ביצוע עסקת המט"ח. למשל, אם במערכת מסחר בפורקס העסקה המינימלית שתוכל לבצע היא בגובה של $2,000, במינוף של 1:50 היא תחייב העמדה של בטחונות בשווי של $40 (המרג'ין).


התחלת מסחר