היסטוריה של מסחר במט"ח

כולנו נמצאים בצורה זו או אחרת בשוק המט"ח. מי מאיתנו לא רוכש דולרים או אירו כאשר הוא טס לנופש בחו"ל או מזמין באינטרנט מוצרים מחו"ל? סחר בינלאומי מבוסס על החלפה של מטבעות, ואנחנו לא יכולים לקנות או למכור מוצרים ממדינות אחרות בלעדיו. איך הכול התחיל?

המסחר התחיל בימי קדם, והמטבעות הראשונים הופיעו במצרים העתיקה. Aureus - מטבע הזהב של האימפריה הרומית, וה- Denarius - מטבע הכסף שלה, היו בשימוש בכל העולם העתיק והם למעשה המטבעות הבינלאומיים הראשונים. בימי הביניים הוקמו בנקים בינלאומיים, ובזמנים ההם השוק היה פרימיטיבי ולא היו כלי מסחר מתקדמים כמו ניתוח טכני, למשל.

1816 – תקן הזהב - Gold Standard
לאורך ההיסטוריה, אנשים הבינו את היתרונות של שטרות לעומת מתכות יקרות. בעקבות זאת ממשלות אימצו שטרות וגיבו אותם ברזרבות זהב. זה הוביל ל"תקן הזהב": ערכיהם של מטבעות הוגדרו לפי משקל של זהב. אנגליה הייתה באותה תקופה מעצמה עולמית ופאונד אנגלי היה שווה ערך ל- 8 גרם זהב.
הרעיון המרכזי של תקן הזהב היה יצירת מערכת אמינה ויציבה על ידי כך שכל מדינה חייבת לגבות בזהב את הכסף שאצלה, דהיינו, אינך יכול להדפיס כסף לפני שהגדלת את מאגר הזהב שלך. פירוש הדבר שניתן היה תמיד להחליף שטר כסף בזהב. החסרונות של השיטה: למדינה לא הייתה שליטה על ערך המטבע שלה מול מטבעות אחרים והשיטה הגבילה את כמות המזומנים בשוק. ארה"ב אימצה את תקן הזהב בשנת 1879 ואילו מדינות אירופה נטשו את התקן בשנת 1914 עם פרוץ מלה"ע הראשונה. המיתון העולמי שהחריף הוביל גם את ארה"ב לנטוש אותו בשנת 1933.

1944 – הסכם בריטון וודס - Bretton Woods
לקראת סוף מלה"ע השנייה המצב הכלכלי של המדינות הגדולות השתנה. מדינות אירופה סבלו מאינפלציה חמורה, הכסף המקומי היה חסר ערך והן נזקקו למט"ח לצורך רכישת סחורות. בריטניה ניזוקה מאד ואילו ארה"ב כמעט ולא הושפעה. בשנת 1944 התקיימה ועידה בעיירה בריטון וודס בארה"ב בהשתתפות נציגי 45 מדינות שדנו במדיניות מטבע החוץ העולמית. הוצגה מדיניות כלכלית חדשה שבה הדולר הפך למטבע הרזרבה העולמי ולמטבע העיקרי של השווקים הפיננסיים, וערכיהם של מטבעות אחרים חושבו על פיו. ההסכם חידש באופן חלקי את תקן הזהב על ידי קביעת שלושים וחמישה דולרים כמחיר אונקיית זהב אחת. בעקבות הועידה הוקמו קרן המטבע העולמית (IMF – International Monetary Fund) והבנק העולמי. ההסכם הצליח לייצב את כלכלות אירופה ויפן.

1971 – הסכם סמיסוניאן - Smithsonian
בעקבות תנודות דרמטיות בשערי המטבעות בעולם ולחצי שוק בשנות ה-60, בוטלה הצמדת מט"ח לדולר, בוטל תקן הזהב והתאפשרה תזוזה עצמאית בשערי המטבעות ומסחר במטבע חוץ ללא רגולציה ממשלתית. מדינות אירופה החלו להשתחרר מתלותן בארה"ב ובמטבע שלה, והסכם זה מהווה את התשתית לשוק המסחר במט"ח כפי שהוא מוכר לנו היום.

1994 – הופעת האינטרנט
בשנה זו הופיע המסחר המקוון ושינה לחלוטין את השוק. עכשיו כל אחד יכול להשתתף ולהשקיע בשוק.

2002 – הגעת היורו
ב- 1 לינואר 2002, הופיע היורו כמטבע הרשמי של 12 מדינות באירופה, וכיום הוא המטבע השני הנסחר ביותר בשוק אחרי הדולר האמריקני.


+500

התחל לסחור כעת. מינוף עד 1:30 >>