רגולציה בפורקס

עולם הפורקס הוא מקום שבו הרבה כסף מחליף ידיים. כדי לוודא שהמסחר יתנהל כשורה, גופים בינלאומיים פיתחו רגולציות מחמירות לפיקוח על הספקים בשוק, שהם הברוקרים. אולם, מאחר שהאינטרנט הוא מרחב ענק וקשה לשלוט על המתרחש בו, תמיד יהיו חברות שיתעלמו מן הרגולציות. המדריך הבא יכול לשמש אותך בבדיקה אם הברוקר מפוקח.

רגולציה בישראל
הכנסת אישרה ביוני 2010 את הצעת החוק של ח"כ רונית תירוש, שמטרתה להכפיף את זירות המסחר שמחוץ לבורסה, בעיקר חברות פורקס (מט"ח), תחת פיקוחה של הרשות לניירות ערך.
הצורך ברגולציה נבע מכמה סיבות ובעיות הקיימות בשוק.
• קיים חשש שהמסחר בזירות מתנהל באופן לא הוגן. המשקיעים, שרבים מהם חסרי השכלה פיננסית מתאימה, מתפתים להיכנס לזירות בגלל הבטחות להתעשרות, הטבות ומתנות בפתיחת חשבון חדש. הם לא מקבלים מידע מספיק לצורך השקעה מושכלת.
• כדי לפתוח חשבון פורקס המשקיע נדרש להפקיד כספים מראש, ונדרשת הגנה על כספים אלה.
• קיים ניגוד עניינים בין חברת הפורקס ללקוח. החברה קונה ומוכרת נגד פוזיציית הלקוחות וכך מרוויחה למעשה מהפסדים שלהם.

הצעת החוק קובעת שכדי להפעיל זירת פורקס, בעליה יהיו חייבים לקבל רישיון מטעם הרשות לניירות ערך, לפעול בשקיפות מול הלקוח ולהציג הון מזערי וביטוח לשמירה על יציבות הזירה ומתן פיצוי עתידי ללקוחות במקרה שיידרשו לכך. דיון בנושא התקיים בכנסת בתאריך 14 בנובמבר 2011.

בסוף 2016 הרשות לניירות ערך פירסמה את רשימת החברות שקיבלו רישיון לניהול זירת סוחר.

רגולציה בארה"ב
בארה"ב, ברוקרים מפוקחים על ידי ה- CFTC – US Commodity Futures Trading Committee שהיא הועדה למסחר בחוזים עתידיים, ועל ידי ה- NFA - National Futures Association, שהיא הרשות לניירות ערך של ארה"ב.
ברוקרים נדרשים להירשם כ- Futures Commission Merchant - FCM - אצל CFTC ובתור Forex Dealer Member ב- NFA.

לרוע המזל, חברות רבות מפרסמות עצמן כחברות מט"ח כאשר הן אינן רשומות ככאלה, וגרוע מכך – אינן רשומות כלל. ה- CFTC מוסמכת לאכוף את התקנות ולסגור כל גוף ללא רישיון שפועל בתחום, ונקטה לאחרונה צעדים נגד 14 חברות.

דפוס הפעולה החוזר על עצמו במרבית הונאות הפורקס מתואר בחוברת המידע Protect Your Money שפורסמה על ידי ממשלת נובה סקוטיה בקנדה:אם תפתח חשבון אצל ברוקר לא מפוקח, אתה עשוי לגלות "תקלות" בדמות סטופים שנתקעו או שהוקדמו, פוזיציות הפוכות, ובוקר אחד החשבון יעלם. הוא מעוניין בהרבה מעבר לספרד שלך - הוא רוצה את כל הכסף שלך.

ה- NFA קבע תקנות להגנה על לקוחות. ברוקר מפוקח נתון לביקורות תקופתיות והערכות אשר מכריחות אותו לציית לכללים שנקבעו. עליו להחזיק בהון עצמי שמבטיח כי הוא מסוגל לבצע ולהשלים פוזיציות שהלקוחות פתחו. בנוסף, הוא אינו רשאי להציג את שירותיו באופן מטעה כדי לשדל לקוחות לסחור במט"ח מבלי לפרט את הסיכונים הכרוכים בכך. היזהר מברוקרים שמבטיחים רווחים – כי מתוקף הרגולציה אסור להם לעשות זאת. ה- NFA מתעד פעולות שננקטו נגד ברוקרים, וסוחרים יכולים בקלות לגלות אם לברוקר שלהם היו בעיות מול הרגולציה או הלקוחות. למידע נוסף, בקר באתר NFA.

רגולציה בבריטניה
הרגולציה בבריטניה מנוהלת על ידי ה- FSA - Financial Services Authority.

קישורים לגופים רגולטוריים:
National Futures Authority
Commodity Futures Trading Commission
Australian Securities and Investments Commission
Financial Services Authority - United Kingdom
Swiss Federal Banking Commission


התחל לסחור כעת. מינוף עד 1:100 >>

+500


+500