גופים ומשקיעים בשוק הפורקס העולמי

האפשרות להרוויח הרבה כסף בשוק המט"ח (Forex) מושכת אליו סוחרים רבים, גדולים וקטנים כאחד. בין המשקיעים אפשר למצוא בנקים מסחריים, בנקים מרכזיים, עושי שוק, תאגידים, קרנות גידור, ברוקרים שמשרתים את לקוחותיהם וכן סוחרים פרטיים.

מבחינה פיזית, המסחר במט"ח מרוכז בלונדון, שמהווה מעל 1/3 מנפח הסחר העולמי, ובניו-יורק, אשר מהווה כמעט 1/5. השליטה ההיסטורית של לונדון בשוק צמחה מן השליטה הבריטית בכלכלה העולמית במאה ה- 19. כיום, מעמדה נשמר הודות למיקומה הגאוגרפי: שעת הבוקר בלונדון מקבילה למסחר האסיאתי, ואחר הצהריים מקביל למסחר בניו-יורק.


מרכזי מסחר
פיזור גיאוגרפי של נפח המסחר במט"ח
מקור: Foreign exchange market structure, players and evolution


בנקים מסחריים
המשתתפים הגדולים ביותר במסחר הם בנקים. בנק גדול יכול לסחור במיליארדי דולרים ביום. מאות בנקים לוקחים חלק בשוק, בין אם כדי לגדר סיכונים לעצמם או ללקוחות, או כדי לייצר רווחים לבעלי המניות שלהם. מעניין לציין כי כמעט 50% מנפח המסחר נעשים על ידי ארבעה בנקים: דויטשה בנק - הבנק הגדול ביותר בגרמניה ובין המוסדות הפיננסיים הגדולים בעולם, UBS - הבנק הגדול בשוויץ, ברקליס הבריטי ו-סיטי האמריקאי (כמתואר בטבלה).


בנקים בשוק הפורקס


הבנקים מבצעים את המסחר באמצעות חדר עסקאות (dealing desk) שאחראי על מימוש הוראות קנייה ומכירה וניהול סיכונים. בפועל, המסחר מתבצע בשוק הבין-בנקאי (Interbank Market) שהוא רשת של בנקים ומוסדות פיננסיים. שוק זה מתאפיין במרווחים נמוכים ביותר הודות לנזילות גבוהה מאד.

בנקים מרכזיים
בנקים מרכזיים משתמשים בפורקס כדי לממש מדיניות מוניטארית ולנהל את רזרבות המט"ח שלהם. לעתים, אפילו הודעה מטעם בנק מרכזי על התערבות אפשרית במסחר עשויה להביא לתנודות בשווקים.

עושי השוק
עושה השוק פועל מתוך מטרה לסחור עם כמה שיותר גופים וסוחרים אחרים תוך שהוא מציע (בשפה המקצועית: "מצטט") בכל רגע נתון מחירי קניה ומכירה של מטבעות. הכנסתו נובעת מהמרווח בין מחירי הקניה והמכירה במהלך המסחר. ניתן למצוא בין עושי השוק גופים מקצועיים שזהו כל עיסוקם, כמו למשל ברוקרים גדולים, חברות המספקות שירותי מסחר ועוד.

תאגידים, חברות סחר חוץ (יצואנים ויבואנים)
קבוצה זו כוללת גופים העוסקים בסחר בינלאומי, ומטבע עיסוקם נובעת חשיפה לשערי חליפין וריבית. הם משתמשים במט"ח כדי לסחור, לשלם לעובדים ולקבל תשלומים מלקוחות. שינויים בלתי צפויים בשערי החליפין עלולים לגרום להם הפסדים משמעותיים עד כדי אבדן כל הרווח הגלום בפעילות העסקית השוטפת שלהם. בכדי להימנע מכך ולגדר את סיכוני המטבע, הם פונים לשוק המט"ח ומשתמשים במכשירים פיננסים עתידיים לצורך ביצוע הגנות. לבסוף, כל הרווחים שלהם מומרים למטבע המקומי.

משקיעים
משקיע הוא כל אדם פרטי (נקרא גם retail client, משתמש סופי) או גוף מוסדי שמתכוון להרוויח כסף על ידי ניצול התנודות בשערי החליפין ובשערי הריבית. משקיעים עשויים לרכוש נכסים וחברות במדינות אחרות, והם צריכים להשיג את המטבע של המדינה הזרה. פעילותם מתאפיינת בדרך כלל בשימוש במינוף פיננסי המייעל את הקצאת המקורות של המשקיע ומאפשר לו להגיע לתוצאה הרצויה על ידי השקעת הון מינימאלי. פעילות המשקיעים מהווה את רוב נפח השוק והיא זו היוצרת הלכה למעשה את הנזילות הגבוהה המאפיינת את שוק המט"ח.

תפריט


+500

התחל לסחור כעת. מינוף עד 1:100 >>