התחל לסחור כעת. מינוף עד 1:30 >>

שיטות מסחר

אחת הטעויות של סוחרים חדשים היא שהם מתחילים לסחור בלי אסטרטגיית מסחר מבוססת. שוק המט"ח מושך מאד כי הוא פועל 24 שעות ביממה ואתה יכול לסחור כאשר השוק עולה או כאשר הוא יורד, והלהט לעשות כסף דוחף אנשים להיכנס אליו מייד. האם זה אומר שסוחר מתחיל לא יכול לעשות כסף?

כן, אתה יכול, ואם אתה מרוויח על ההתחלה היזהר שהאגו לא ישתלט עליך - רווח בטווח זמן קצר עלול להוביל לביטחון עצמי מופרז, להפרת משמעת המסחר ולהפסדים.

כדי להצליח במסחר בפורקס, צריכה להיות לך תוכנית שתעקוב אחריה.

יצירה או מציאה של שיטת מסחר היא חשובה מאד כי היא מתייחסת לנקודות הבאות:

- סיבות לביצוע עסקה: למה לקנות או למכור? ואיזה צמד מטבעות?
- תזמון העסקה: למה לקנות עכשיו? האם לקנות או למכור אחרי פרסום חדשות כלכליות? הסשן האסייתי או הלונדוני? אולי סשן ניו-יורק?
- מהו יעד הרווח? ומהו הסטופ לוס שלך?
- ניהול כסף: כמה אתה מסכן פר עסקה? וביום אחד?
- תיעוד וניתוח תוצאות המסחר - מסייע לך לזהות את החוזקות והחולשות שלך.

סוגים שונים של אסטרטגיות מסחר

סגנונות מסחר

1. Scalping

סקאלפינג (קירקוף) היא אסטרטגיית מסחר בתדירות גבוהה של פעולות מהירות וקצרות, ומשתמשים בה כדי להשיג רווחים רבים של פיפסים בודדים תוך ניצול התנועות המזעריות של השוק התוך-יומי. סקאלפרים מחזיקים פוזיציות למשך שניות עד דקות ספורות ויכולים לבצע עד 200 עסקאות ביום מתוך הנחה שקל יותר לעקוב אחרי תנודות מחיר קטנות מאשר גדולות. הסוחר בשיטה זו קונה/מוכר צמדים רבים במחיר ה- bid/ask, ותוך זמן קצר מוכר/קונה אותם במחיר גבוה/נמוך יותר כדי להרוויח.

קיימים כמה נתונים הכרחיים למסחר סקאלפינג: נזילות, תנודתיות, מסגרת זמן וניהול סיכון. נזילות השוק משפיעה על אופן ביצוע הסקאלפינג. חלק מהסוחרים מעדיפים נזילות גבוהה כדי שיוכלו להיכנס ולצאת בקלות מפוזיציות גדולות, בעוד שאחרים יעדיפו מסחר בשוק פחות נזיל עם מרווחי bid-ask גדולים יותר. במקביל לעשיית מאות רווחים קטנים במהלך היום, הסקאלפרים עלולים לספוג מאות הפסדים, ולכן חשוב לפתח ניהול סיכונים קשיח.

היתרונות:

- הזדמנויות מסחר רבות במהלך היום
- לא משאירים עסקאות פתוחות במהלך הלילה ובכך לא חשופים לשינויי כיוון חדים בשוק בשעות בהן אנו לא יכולים להגן על עצמנו
- הסוחר לא צריך לעקוב אחרי נתונים פונדמנטליים כי הם לא משפיעים על מסגרות זמן קצרות כל כך והוא יכול להתמקד בניתוח טכני בלבד

החסרונות:

- עסקאות רבות משמעותן עלויות גבוהות יותר
- מתח ו"הידבקות" למסך במשך שעות רבות כל יום, כי זו שיטה אקטיבית מאד
- אירוע בלתי צפוי בשוק עלול להצית תגובה חזקה ולמחוק את הרווח


2. Day trading

מסחר יומי הוא אסטרטגיית מסחר לטווח קצר, שבו אתה מחזיק את הפוזיציות כמה דקות או שעות (דומה לסקלפינג אך "איטי" יותר). קניות ומכירות מתבצעות באותו יום, אפשר לבצע כמה עסקאות באותו יום אך סוגרים את כל הפוזיציות לפני סגירת השוק.
מסגרות הזמן במסחר הן בדרך כלל 5 דקות או 15 דקות, וכסוחר יומי אתה מנסה לתפוס את התנודות התוך-יומיות.

מסחר יומי מחייב מיומנות גבוהה מאוד, כרוך בהשקעה רבה בניתוח השוק, התמדה, התמודדות עם מצבים קשים ומצבי לחץ, ניהול עסקאות מיומן והכרה גבוהה של השוק. סוחרי יום רבים מאמצים סגנון של מסחר יומי לפני שרכשו את המיומנות הנדרשת, וזהו מתכון כמעט בטוח להפסד. על כן, יש להיכנס לשוק בהדרגה ולפעול בשיקול דעת. למד לאט לאט את השוק ואת טכניקות המסחר, וחשוב מכל, שאל את עצמך אם השיטה מתאימה לך, או שמא אתה מעדיף מסחר לטווח ארוך יותר שמצריך משאבים קטנים יותר (Swing או Position, סקירה בהמשך).

3. Swing

מסחר סווינג מתאפיין בטווחי זמן קצרים עד בינוניים. הסוחר פותח פוזיציה ומחזיק בה במשך מספר ימים. הוא מסתמך על נתונים טכניים שמקורם בחישובים מתמטיים שמתבססים על נתונים כמו ממוצע מחירים לאורך תקופה מסוימת, כדי להבין את כיוון המגמה לימים הקרובים וכך להרוויח מהמגמה הקיימת.
לדוגמא: הצבת הפסד מקסימלי (סטופ לוס) ברמת התמיכה לפי העיקרון שאומר שהמחיר לרוב לא ירד מתחת לאזור שבו הוא נעצר כבר מספר פעמים בעבר, מכיוון שבנקודה זו לחצם של הקונים גובר על לחצם של המוכרים, והצבת נקודת לקיחת רווחים לפי רמת התנגדות בכיוון הנגדי.

האסטרטגיה אידיאלית עבור מי שלא יכול לעקוב אחרי הגרפים במשך היום, אך יכול להקדיש כמה שעת לניתוח השוק מדי ערב. היא מתאימה ביותר לאלה שעובדים במשרה מלאה או לומדים, אך יש להם זמן פנוי כדי להתעדכן במה שקורה בכלכלה העולמית. היא לא מתאימה למי שאוהב מסחר מהיר, או רוצה לדעת אם הוא צודק או טועה מיד.

מסחר סווינג 4 שעות, רצועות בולינגר - ממוצע נע 20 יום ושתי סטיות תקן:


4. Position trading

Position trading הוא מסחר ארוך טווח שבו אתה יכול להחזיק בפוזיציה במשך שבועות ואפילו חודשים. מסגרות הזמן הן בדרך כלל יומיות או שבועיות.
גישה זו נשענת בעיקר על ניתוח פונדמנטאלי, כמו NFP, GDP, Retail sales וכו'. בנוסף, אתה יכול להשתמש בניתוח טכני כדי לתזמן טוב יותר את הכניסות. לדוגמא, אתה מנתח את ה- EUR/USD ומחליט שהמגמה שורית (עלייה). אבל, אתה לא רוצה ללכת לונג (לקנות) בכל מחיר. לכן, אתה מחכה שה- EUR/USD יגיע לרמת תמיכה לפני שתפתח פוזיציה. כעת, אם הניתוח שלך נכון, אתה יכול להיכנס בתחילת המגמה לפני כולם.


היתרונות:

- אין צורך להקדיש זמן רב למסחר כי העסקאות הן לטווח ארוך
- פחות מתח כי אתה לא מודאג מתנודות קצרות טווח במחיר
- יחס סיכון/סיכוי טוב יחסית (יכול להיות 1 ל- 5 או יותר, כלומר אפשרות להרוויח פי חמש ממה שאתה מסכן)

החסרונות:

- דורש הבנה מעמיקה של היסודות הפונדמנטליים המניעים את השוק
- מצריך הון גדול יותר כי הסטופ לוס רחב
- עלול להיות לא רווחי בכל שנה בגלל מיעוט עסקאות

יש לציין כי קיימת אסטרטגיה שנקראת Trend Following. היא דומה ל- Position Trading אך היא משתמשת בניתוח טכני בלבד, ללא נתונים פונדמנטליים.

5. News Trading

מסחר בזמן פירסום נתונים כלכליים היא אסטרטגיה נפוצה ומשתמשים בה סוחרים מתחילים וסוחרים מקצועיים.

6. Carry Trade

אסטרטגיית קרי טרייד היא מסחר על הפרשי ריביות. בנויה מהשקעה במטבע המניב ריבית גבוהה, כנגד נטילת הלוואה במטבע שבו הריבית נמוכה.

7. ניתוח פונדמנטלי

ניתוח פונדמנטלי של שוק הפורקס מבוסס על בדיקת הגורמים המשפיעים על הכלכלה, ובחינת מדדים כלכליים (כמו מדד המחירים לצרכן), מדיניות כלכלית, גורמים חברתיים ועוד.

עם EA Builder אתה יכול ליצור אסטרטגיות למסחר אוטומטי בקלות ובלי תכנות בכלל

EA Builder


+500