סוחרי פורקס

האם אפשר בכלל להרוויח ממסחר במטבעות? התשובה היא כן. בעולם יש סוחרי מט"ח מקצועיים שמבצעים פעם אחר פעם עסקאות מוצלחות. חלקם עשו הון עתק, נהיו מיליארדרים והשיגו רמת חיים שכולנו יכולים רק לפנטז עליה. נכיר כמה מהם:

ג'ורג' סורוס - ככל הנראה סוחר הפורקס המצליח ביותר בכל הזמנים.
סיפור ההצלחה הגדול ביותר שלו ידוע כ- "Black Wednesday": ב- 16 בספטמבר 1992 סורוס מכר בחסר (שורט) מיליארדי ליש"ט, תוך ציפייה לפיחות בשער המטבע הבריטי. ואכן, ההימור שלו הצליח, ועד סוף אותה שנה נחלשה הליש"ט ב- 25% מול הדולר וסורוס גרף לכיסו רווח של 1.1 מיליארד דולר - בגלל הימנעותה של בריטניה מהעלאה של שער הריבית. קראו לו "האדם ששבר את הבנק המרכזי באנגליה". נחשב לאחד מ- 25 האנשים המשפיעים ביותר בשוק.

Joe Lewis
Lewis עזב את בית הספר בגיל 15 כדי לעזור בעסק הקייטרינג המשפחתי, בתחילה כמלצר, ועם הזמן הרחיב אותו. בשנת 1979 מכר את העסק, עבר לאיי הבהמה והחל לסחור במט"ח. בשנת 1992 שיתף פעולה עם סורוס והרוויח גם הוא מנפילת הליש"ט. מגזין פורבס דירג אותו במקום ה- 347 של עשירי תבל עם הון של 3.2 מיליארד דולר, ועל פי ה- Sunday Times הוא מדורג במקום ה -22 ברשימת האנשים העשירים בריטניה.

Bill Lipschutz
הסופר המוערך Jack Schwager מכנה אותו "סולטאן המטבעות" בספרו "The New Market Wizards", שמכיל ראיונות עם הסוחרים המצליחים ביותר ויצא לאור בשנת 1992. Lipschutz עבד באמצע שנות השמונים בחברת הברוקרים "האחים סלומון", שם הרוויח 300 מיליון דולר בשנה מעסקאות פורקס. לדעתו, אי אפשר להצליח כאשר מקווים לבצע החלטות נכונות רוב הזמן, וצריך למצוא את הדרך להרוויח כסף כאשר מסתפקים בקבלת החלטות נכונות רק ב- 20% עד 30% מהזמן. ציטוט מתוך הראיון:

I don't think you can consistently be a winning trader if you're banking on being right more than 50 percent of the time. You have to figure out how to make money being right only 20 to 30 percent of the time.


Paul Rotter
הסוחר הגרמני, שזכה לכינוי "The Flipper", הרוויח כ- 70 מיליון דולר בשנה בין השנים 1994 ל- 2004.

Andy Krieger
בגיל 32, Krieger עקב אחרי מטבעות שהתחזקו מאד מול הדולר האמריקני שקרס ב"יום שני השחור" (19 באוקטובר 1987), ובחר בדולר ניו זילנדי (שידוע בכינוי Kiwi) מתוך הנחה שהראלי לא יימשך לנצח. הוא מכר בחסר 200 מיליון Kiwi ופקודות המכירה שלו היו שוות ערך לכמות הכסף בניו-זילנד. שער ה- Kiwi קרס תחת לחצי המכירה והוא גרף רווחים גדולים.

ברוס קובנר
מייסד ויושב ראש קרן הגידור Caxton Associate, התחיל את דרכו כנהג מונית בניו יורק. בשנת 1977 הוא לווה 3,000 דולר והתחיל את מסעו בשוק. הרווח שלו הגיע ל- 40,000 דולר אך לקראת המכירה הפסיד כמחצית ממנו. לדבריו, עסקה ראשונה זו לימדה אותו על החשיבות של ניהול סיכונים. עשור לאחר מכן הרוויח 300 מיליון דולר בשנה, ובסופו של דבר צבר הון של 11 מיליארד דולר.

כל אחד מאיתנו יתקשה לשחזר את ההצלחות של קובנר וחבריו. למעשה, כנראה שאתה קורא את העמוד הזה לא מתוך רצון להיות מיליונר או מיליארדר, אלא כדי להרוויח סכומים מציאותיים יותר, נאמר 5,000 עד 15,000 שקל בחודש. הדוגמאות למעלה, ובעיקר זו של קובנר, מראות שאפשר להרוויח כסף גם בהשקעה ראשונית קטנה.


ראיונות עם סוחרים

מריו רוטר
מריו רוטר


גיל ברוך

גיל ברוך


רומה טימושפולסקי

רומה טימושפולסקיהתחלת מסחר