עסקאות בפורקס

לכל מטבע בשוק הפורקס (מסחר במט"ח) יש שער חליפין. שער החליפין מתייחס לזוג מטבעות, למשל יורו/דולר, דולר ארה"ב/לירה סטרלינג, פרנק שוויצרי/דולר קנדי וכו', ונקבע על ידי הביקוש של כל מטבע בעולם. אתה יכול לבחור צמד מטבעות שלדעתך ערכו עומד להשתנות, ולסחור בהתאם.
לדוגמא, רכשת 1,000 יורו תמורת 1,200 דולר אמריקאי. לאחר מכן מטבע היורו התחזק מול הדולר וכעת 1,000 יורו שווים 1,300 דולר. אם תחליט למכור את היורו, תרוויח 100 דולר.

נכיר את שפת המסחר:

מטבע בסיס (מוביל) ומטבע ציטוט (מובל)
• מטבע הבסיס – base currency - הינו המטבע הראשון שרשום בין צמד המטבעות, זהו המטבע הראשי שאיתו מעוניינים לסחור.
• מטבע מובל - quote currency - מבטא את השווי של יחידה אחת של מטבע הבסיס. זהו המטבע השני המופיע בצמד מטבעות.
לדוגמא: בציטוט USD/JPY 105.41, מטבע הבסיס הינו הדולר האמריקאי (USD), המטבע להמרה הוא ה-ין (JPY), ויחס ההמרה במקרה זה הינו 105.41 ין יפני לכל דולר אמריקאי.

Bid ו - Ask
בעת מסחר בפורקס, תיתקל בציטוט דו צדדי הכולל "Bid" ו-"Ask", אשר מורכב משני מחירים:
* שער המכירה (Bid) הוא המחיר בו סוחר יכול למכור את הצמד.
* שער הקנייה (Ask) הוא המחיר בו סוחר יכול לקנות את הצמד.
ההפרש בין מחירים אלה נקרא מרווח (Spread) והוא נמדד ב-פיפס. בצמד המטבעות יורו-דולר פיפ אחד שווה ל 0.0001 ואילו בציטוט של הדולר מול הין היפני ערכו של פיפ אחד יהיה 0.01.
הנה דוגמא לאיך זה נראה:מה המשמעות עבור הצמד יורו-דולר?
אתה יכול לבצע אחת משתי פעולות:
1. לקנות את הצמד במחיר ה- Ask. כלומר, לקנות יורו אחד ולמכור 1.3524 דולרים.
2. למכור את הצמד במחיר ה- Bid. כלומר, למכור יורו אחד ולקנות 1.3523 דולרים.

>> להתנסות במסחר במטבעות, לחץ כאן

ציטוט מטח


סוגי עסקאות
• לונג (Long) - עסקה בה קונים את המטבע הראשי בצמד מטבעות, כאשר צופים שהמטבע ילך ויתחזק.
• שורט (Short) - עסקה בה מוכרים את המטבע הראשי בצמד מטבעות, כאשר צופים שהמטבע יחלש.
• ספוט (Spot) - היא עסקת חליפין בין שני מטבעות בשער מוסכם, ומועד הביצוע שלה הוא תוך שני ימי עסקים.
• פורוורד (Forward) - היא עסקת חליפין בין שני מטבעות למסירה מאוחרת, על-פי שער ותאריך עתידיים ומוסכמים מראש בשעת ההתקשרות. זוהי למעשה עסקת ספוט אשר מבוצעת במועד רחוק יותר.

הרשימה הבאה מתארת טעויות נפוצות שמשקיעים רבים עושים.

1. מסחר במטבעות לא ידועים
למרות שאפשר לסחור בכל צמד מטבעות ואתה יכול להרוויח כסף מכל אחד מהם, אין סיבה לסחור במטבעות של מדינות שאינך יודע עליהן דבר. כמה מהדברים העיקריים שמשפיעים על ערכו של מטבע הם פוליטיקה, כלכלת המיקרו וחדשות מקומיות במדינה שלו. זו טעות לסחור במטבע אם אינך שולט בנתונים האלה.

2. חוסר הבנה של התנודתיות – Volatility
אם אתה הולך להשקיע במט"ח, חשוב להבין את האופי של צמדי המטבעות, היחסים ביניהם וביצועי העבר שלהם. חלק מהם נעים הרבה במהלך היום ובתנודתיות נמוכה. אחרים יכולים לנוע מעט אך בתנודתיות גבוהה. קרא עוד על תנודתיות.

3. שימוש במינוף גבוה מדי.
יתרון מרכזי של מסחר במט"ח הוא היכולת לסחור עם מינוף. סוחרים מתפתים למסחר במינוף גבוה מדי כאשר יש להם חשבון קטן והם מבצעים עסקה גדולה. כל תזוזה קטנה של השוק בכיוון מנוגד לפוזיציה עשויה להביא להפסדים גדולים.

4. Over Trading
התופעה מתרחשת כאשר סוחרים מחפשים הזדמנויות מסחר שאינן קיימות באמת, והתוצאה היא עסקה לא מוצלחת. מסחר היתר יכול להיגרם מעודף בטחון עצמי ולהתבטא בביצוע עסקאות רבות מדי בו זמנית, מכירה מוקדמת מדי כאשר רואים רווח ומכירה מאוחרת מדי כאשר מפסידים. כל פעולה (טרנזקציה) כרוכה בעמלה לברוקר, כך שהרווחים נאכלים. כל עוד אין שינוי בתנאי השוק, היצמד למחירי ה- stop loss וה- take profit שקבעת מראש.


סרטון המסביר על טעויות במסחר