ניתוח פונדמנטלי

ניתוח פונדמנטלי הוא שימוש בתיאוריות פיננסיות וכלכליות, כמו גם בהתפתחויות פוליטיות, כדי לקבוע את התנועה העתידית בשוק.
הסוחר עוקב אחרי גורמי יסוד (Fundamentals) שמלמדים על הכלכלה, ביניהם: תמ"ג, שערי ריבית, אינפלציה ואבטלה, כמו גם הצהרות של ראשי ממשלות ונגידים של בנקים מרכזיים.

1. תמ"ג - Gross Domestic Product

האינדיקאטור העיקרי לחוזקה של כלכלה הוא התוצר המקומי הגולמי, ובאנגלית:
Gross Domestic Product - GDP. ה- GDP של מדינה מודד את הערך הכולל ‏‏של המוצרים והשירותים שיוצרו בה במהלך תקופה נתונה (בדרך כלל שנה), ונוסחתו:

GDP = C + I + G + (Ex - Im).

כאשר:
C – צריכה פרטית
I – השקעות
G – הוצאות הממשלה
Ex – Im – יצוא פחות יבוא

התמ"ג משמש אמת מידה לצמיחה. כלכלה צומחת רושמת עלייה שנתית בתמ"ג, שבמהלכה עסקים מתרחבים ואחוז המועסקים עולה. גידול שנתי של 3% נחשב "בריא", ואילו שיעורים גבוהים יותר עשויים להצביע על גורמים שליליים כמו אינפלציה. ירידה בתמ"ג עשויה להיות סימן להאטה ואף למיתון.

התמ"ג של מדינה משמש להערכת חוזק המטבע שלה. עלייה בתמ"ג מגדילה את הביקוש למטבע, וערכו עולה. תוכל לצפות בטבלת נתוני התמ"ג העדכניים של כל מדינות העולם בקישור
http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.CD.


View this post on Instagram

A post shared by Wetalktrade (@we_talk_trade) on


2. שערי ריבית - Interest Rates

שער הריבית שקובע הבנק המרכזי הוא השער בו הוא מלווה כסף לבנקים המסחריים. שערי הריבית משחקים תפקיד חשוב בשוק הפורקס. הריביות שולטות בכמות הכסף במדינה ומשפיעות על ערכו של המטבע שלה בשוק העולמי: כאשר הריבית עולה, המטבע מתחזק, וכאשר היא יורדת, המטבע ייחלש.
נכון להיום, הריביות גבוהות בבריטניה, ניו-זילנד, קנדה ואוסטרליה, ונמוכות (ואף שליליות) ביפן ובשוויץ. צפה כאן בטבלת הריביות העדכניות.

3. אינפלציה - Inflation

אינפלציה מודדת את השתנות המחיר לאורך זמן. האינפלציה מופיעה עקב גידול לא מבוקר בכמות הכסף בשוק, וגורמת לירידה מתמשכת בערכו של המטבע.

4. אבטלה - Unemployment

מצב האבטלה במדינה עשוי להשפיע על המטבע שלה. כאשר הכלכלה מדשדשת, האבטלה עולה. באופן דומה, ירידה באבטלה מעידה על התאוששות המשק. מסיבה זו, הסוחרים עוקבים אחרי דוחות התעסוקה והיקף התביעות לדמי אבטלה. ספקולציות לגבי האבטלה משפיעות על שוק המט"ח ועל חוזק המטבעות. התנודות הגדולות ביותר מתרחשות כאשר הנתונים מאכזבים או מפתיעים ביחס לציפיות השוק.

5. נאומים והצהרת כוונות של בכירים

התעדכנות בנאומים של דמויות בעמדות בכירות בכלכלה העולמיות, כמו יו"ר הפדרל ריזרב בארה"ב, שר האוצר ומשתתפי פסגת ה- G7 וה- G20, תספק לך מידע לגבי השקפותיהם. השווקים ממתינים בציפייה דרוכה למוצא פיהם, ומגיבים במהירות להודעותיהם. דוגמא לתגובת הבורסות לדבריו של מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי האירופי:ניתוח פונדמנטלי מול ניתוח טכני – מה עדיף?

סוחרים נעזרים בשתי שיטות, שיטת הניתוח הפונדמנטלי שהוצגה לעיל, ושיטת הניתוח הטכני. שיטת הניתוח הטכני אינה מתבססת על ידיעות כלכליות, אלא על גרפים.

שתי השיטות מנסות לנחש באיזה כיוון ינועו המחירים. ה-"תמונה הגדולה" של הניתוח הפונדמנטלי טובה לחיזוי מגמות ארוכות-טווח, אך לא עוזרת בתזמון של נקודות יציאה וכניסה בטווח הקצר - בינוני. נקודה זו משמעותית והיא מקנה יתרון לשיטה הטכנית, בה המנתח הטכני גוזר מן הגרף את הנקודות הללו בדיוק משמעותי.

התרשים הבא, אשר מופיע במחקר Currency traders and exchange rate dynamics: a survey of the US market, מאשש את התפיסה הרווחת שלפיה בטווחי זמן קצרים, כמו מסחר יומי, תנועות השערים אינן משקפות שינויים בערכים פונדמנטליים. בטווח הבינוני, שהוגדר כפרק זמן של עד 6 חודשים, 59% מן המשיבים האמינו שהתנועות אכן משקפות את הערכים. פרופורציה זו גדלה ל- 88% בטווח הארוך (מעל 6 חודשים).


ניתוח פונדמנטלי בטווחי זמן


השילוב בין שני ניתוחים אלו, הפונדמנטליסטי והטכני, יוצר כלי רב עוצמה למסחר מוצלח בשווקים הפיננסיים.

מחקר (1998) שערכו Mole ו- Lui בדק את השימוש בשתי השיטות בקרב סוחרי מט"ח בהונג קונג. הממצאים הראו כי מעל 85% מן המשיבים נסמכו הן על ניתוח פונדמנטלי והן על ניתוח טכני לחיזוי תנועות שערים עתידיות. מחקרם של Sanjay Seghal ו- Meenkashi Gupta הגיע לתוצאות דומות (2005).

Thomas Oberlechner מאוניברסיטת וובסטר בוינה ערך מחקר (2001) בקרב סוחרים ועיתונאים כלכליים בפרנקפורט, לונדון, וינה וציריך. הסוחרים העידו שהניתוח הטכני חשוב יותר, אבל העיתונאים העדיפו את הניתוח הפונדמנטלי.

קישורים

Extended evidence on the use of technical analysis in foreign exchange - Thomas Gehrig, Lukas Menkhoff

The Economic Value of Fundamental and Technical Information in Emerging Currency Market - Zwart, Swinkels, Markwat, van Dijk.