מסחר בזהב בזמן אמת

מסחר בזהב יכול להתבצע באמצעות CFD - חוזה הפרשים. המסחר בחוזי הפרשים (Contract for Difference) מאפשר לך לסחור בזמן אמת מבלי להחזיק בזהב באופן ממשי, וזאת על ידי חיזוי מחירה של המתכת - האם הוא יעלה או ירד.

יתרונו הגדול של ה- CFD הוא האפשרות להשקיע סכום מזערי וליהנות מפוטנציאל רווח גדול יותר באמצעות מינוף.


המסחר בזהב

מספר פרמטרים משפיעים על תנועת המחיר של הזהב:

היצע - תלוי בכריית הזהב ממכרות ובהיקף מחזור הזהב. סין היא מפיקת הזהב הגדולה בעולם ואחראית על כ- 14% מהכרייה העולמית. היצע הזהב שמקורו ממחזור המתכת מהווה כיום שליש מסך ההיצע. התפוקה תלויה גם במחיר: אם המחיר גבוה, חברות הכרייה יגדילו את התפוקה או יפעילו מכרות חדשים, ואם המחיר נמוך, מכרות ייסגרו או יקטינו את התפוקה.

ביקוש - הביקוש לזהב נובע מהיותו נכס שאינו מתכלה ואינו מתבלה. הזהב משמש כהגנה מאינפלציה, ומחירו לרוב עולה כאשר ציפיות האינפלציה בעליה. הוא משמש כלי גידור כנגד אובדן ערך של הכסף וסיכוני פשיטות רגל של מדינות. הביקוש הכללי לזהב בעולם עומד על כ- 4,000 טונות בשנה, מהם 51% עבור תכשיטים, 26.5% למטרות השקעה, 14.9% ביקוש מצד בנקים מרכזיים, ו- 7.6% ביקוש מצד יצרנים (בעיקר למוצרי טכנולוגיה).


הביקוש לזהב


תנודות שוק - בתקופה של סערה בשווקים הפיננסיים משקיעים עוברים לזהב בגלל היותו "מקלט בטוח" (Safe Haven). לדוגמא, ב- 15 בינואר 2015 הבנק המרכזי של שוויץ ביטל את שער התקרה של 1.2 פרנק ליורו. המהלך המפתיע גרם לטלטלה בשוק המט"ח ולירידות בשווקי המניות והאג"ח, בעוד שהזהב זינק ביותר מ- 2%.


+


+