איך לקחת משכנתא?

לפניכם מדריך מקיף ללקיחת משכנתא שיסביר לכם את המושגים המרכזיים בעולם המשכנתאות.

המדריך כתוב בצורה פשוטה וידידותית כדי שכל אחד ואחת מכם יוכלו בקלות לעבור עליו ולהבין את התהליך. אחרי שתקראו את המדריך, תדעו איך לקבל משכנתא, מה צריך לבדוק וממה להיזהר.

המדריך כולל 9 שלבים:

1. מהי משכנתא?
הסבר בסיסי לגבי המילה משכנתא - מה הפירוש ומה קורה בפועל.

2. תכנון פיננסי לקראת משכנתא
איך קובעים כמה כסף לבקש מהבנק וכמה אפשר לקבל, כמה אתם רוצים ויכולים להחזיר בכל חודש לבנק. השאלות האלה הן הבסיס לתכנון פיננסי נכון ללקיחת משכנתא.

3. בקשת משכנתא וקבלת אישור עקרוני
אחרי שבחרתם נכס ואתם יודעים כמה כסף אתם רוצים לקבל מהבנק וכמה להחזיר בכל חודש, מגיע השלב שיוצרים קשר עם הבנק. הפרק עוסק בהסבר על קבלת האישור העקרוני.

4. מסלולי משכנתא נפוצים וסוגי ריביות
קיבלנו אישור עקרוני מהבנק. עכשיו צריך לבחור באילו מסלולים נשתמש לטובת לקיחת ההלוואה. בפרק הזה תקבלו סקירה לגבי המסלולים הנפוצים, והיתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.

5. בניית תמהיל משכנתא
קיימים סוגים רבים של מסלולי משכנתא ובנק ישראל מגביל את האחוז של כל סוג שניתן לקחת כחלק מסך ההלוואה. טיפים ועקרונות אליהם כדאי להתייחס בעת חלוקת המסלולים ובנייה של תמהיל משכנתא מאוזן המתאים ליכולותיכם ולהעדפותיכם.

6. בדיקה א' - טעויות רגשיות נפוצות במשכנתא
פרנסואה דה לה רושפוקו, סופר צרפתי בן המאה ה-17, אמר פעם ש-"הלב מצליח תמיד להערים על השכל ולגבור עליו". פרק זה מסביר איך טעויות רגשיות יכולות לפגוע בתהליך בחירת המשכנתא.

7. בדיקה ב' - האם המשכנתא גדולה עליכם?
סימני אזהרה שיעזרו לכם לדעת האם אתם "קופצים מעל הפופיק" ולווים סכומי כסף גדולים מדי.

8. ניהול משא ומתן מול הבנקים
אחרי שבנינו תוכנית פיננסית ולאחר מכן תמהיל רצוי, מתחילים ללכת לבנקים. איך משווים בין ההצעות שנקבל? פרק זה עוסק בטיפים לניהול משא ומתן יעיל ואפקטיבי (גם מבחינת זמנים).

9. הגשת מסמכים וביטחונות לבנק
כל המסמכים והביטחונות הנדרשים על ידי הבנק לצורך קבלת משכנתא.

לאחר שהשלמתם את כל הביטחונות, הבנק יעביר את התיק לבדיקה ואם הכל יימצא תקין, הבנק יעביר את כספי המשכנתא למוכר.