מניות

גודל טקסט גודל גופן רגיל גודל גופן גדול גודל גופן גדול מאד

מניות

מניה היא סוג של נייר ערך המהווה שטר בעלות על חלק מחברה ומקנה למחזיק בה מעמד של שותף בחברה. מעמדו של כל שותף בחברה מתחזק ככל שהוא מחזיק יותר מניות, ובעל רוב מניות החברה הוא בעל השליטה בחברה. בעבר, כל בעל מניה קיבל לידיו כתב מניה. כיום, מטעמי יעילות ונוחות, מנוהלת ההחזקה במניות וביתר ניירות הערך במסלקת הבורסה באמצעות רישום ממוחשב בלבד.

סוגים עיקריים של מניות
מניות רגילות. מקנות למחזיק בהן זכות השתתפות בחלוקת דיבידנד, הצבעה באספות הכלליות ושותפות בנכסי החברה בעת פירוקה.
מניות הנהלה - מקנות זכות למנות את מנהלי החברה.
מניות הצבעה - מקנות לבעליהן זכות להצביע באסיפה הכללית, אך הם אינם שותפים בנכסי החברה בעת פירוקה.
מניות בכורה - בעלות עדיפות מסוימת לעומת המניות הרגילות. עדיפות זו באה לידי ביטוי בתשואה קבועה על ההשקעה, גם אם החברה לא מחלקת דיבידנדים. הן הכלאה בין מניות רגילות לאיגרות חוב, והודות לריבית קבועה על ההשקעה הן מסוכנות פחות ודומות יותר לאיגרות חוב. ברוב המקרים לא מעניקות זכות הצבעה.

מהי הנפקה?
חברות מנפיקות מניות ומציעות אותן למכירה לציבור בבורסה. זהו כלי גיוס הון להשקעות שונות, כגון הגדלת כושר הייצור ופיתוח מוצרים חדשים, גיוס עובדים נוספים, פירעון הלוואות ורכישת חברות מתחרות.

מדדים
מדד מניות הוא למעשה ממוצע, זהו כלי סטטיסטי המשקף את התשואה הממוצעת של קבוצת מניות הנסחרות בתוך המדד. השינויים במדד משקפים את התשואה למשקיע. רשימת המדדים המלאה:

מדדי שווי שוק
• מדד ת"א 25 - אשר ידוע גם בשם מדד המעו"ף, הוא המדד העיקרי בבורסה לניירות ערך. הוא מייצג את השינוי באחוזים בשווי השוק של מניות 25 החברות הגדולות ביותר בבורסה המרכיבות את מדד ת"א 25. מניות בולטות הנסחרות במדד זה: מניית טבע, כיל, לאומי , פועלים, בזק, פריגו, נייס ואלביט מערכות.
• ת"א 75 - מייצג את השינוי בשווי השוק של 75 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה, שלא נכללו במדד ת"א-25.
• ת"א 100 - כולל את 100 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה, אשר נכללות במדדי מניות ת"א-25 ות"א-75.
• יתר 50 - מדד מניות מורכב מרשימת ניירות ערך שאינם נכללים במדד ת"א 100. אלו הן מניות של חברות בינוניות וקטנות יחסית בבורסה.
• כל המניות והמירים - מדד זה כולל את כל המניות וההמירים הנסחרים בבורסה. ניירות ערך המירים הם "מוצרים" כמו אופציות ואג"ח להמרה, שבתנאים מסוימים אפשר להחליף במניות.

מדדים ענפיים
• תל-טק - מורכב ממניות טכנולוגיה, מחשבים ואלקטרוניקה הנסחרות בבורסה של ת"א.
• תל-טק 15 - המדד כולל את 15 המניות הגדולות ביותר הנכללות במדד תל-טק. מניות בולטות הנסחרות במדד זה: אלביט מערכות, נייס, וריפון, מלאנוקס, איזיצ'יפ, סרגון ו-אלווריון.
• ת"א פיננסים 15 - כולל את 15 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מבין המניות הנכללות ברשימת מניות הפיננסים. ביניהן לאומי, פועלים, מזרחי טפחות, דיסקונט א, כלל עסקי ביטוח, מגדל ביטוח ו-הראל השקעות.
• ת"א נדל"ן 15 - כולל את 15 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בתחום הנדל"ן, ביניהן גזית גלוב, אפריקה, שיכון ובינוי, אלוני חץ ו-נצבא.
• ת"א בנקים - המניות של 5 הבנקים המסחריים בעלי שווי השוק הגבוה ביותר, הנכללות במדד ת"א-100. בנק לאומי, פועלים, מזרחי טפחות, דיסקונט ובינלאומי.

מדדים נוספים
• מעלה (מחויבות עסקים לחברה בישראל) - זהו מדד האחריות החברתית של הבורסה. המדד מדרג 20 חברות לפי עמידה בקריטריונים של פיתוח קהילתי, איכות סביבה ואתיקה בעסקים.
• תלדיב 20 - מדד זה כולל את 20 המניות בעלות תשואת הדיבידנד הגבוהה ביותר במדד ת"א 100.

מניות ארביטראז' (דואליות)
אלו הן מניות שנסחרות במספר בורסות שונות. במניות דואליות נוצרים הפרשים בין השער בבורסה בחו"ל לבין השער בבורסה המקומית, פערים אלו נקראים פערי ארביטראז' ונובעים בעיקר בשל היצע וביקוש שונה. כאשר ניתן באופן סימולטני לקנות מניה בשוק שבו מחירה זול יותר ולמכור אותה בשוק אחר במחיר גבוה יותר, נוצר רווח ארביטארז' - רווח מיידי חסר סיכון שהוא מעל הריבית האלטרנטיבית.

מניות טבע
חברת טבע עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של תרופות, חומרי גלם לתעשיית התרופות ומוצרים רפואיים, כאשר עיקר פעילותה הוא ייצור והפצה של תרופות גנריות. שווי השוק של החברה ומחזור המסחר שלה הם הגבוהים ביותר בבורסת תל אביב. ההשקעה בה הפכה לפופולארית מאד וכמעט כל משקיע בבורסה דואג לכלול אותה בתיק ההשקעות. בתקופה של שלוש שנים, בין יולי 2006 ליולי 2009, השיגו מניות טבע תשואה של 41%, והמשקיעים המתמידים אשר קנו מניה ביוני 1998 והחזיקו בה 10 שנים עד יוני 2008, נהנו מתשואה של 855%!

מסחר במניות
משקיעים פרטיים משתמשים בחסכונותיהם להשקעה באפיקים סולידיים והן להשקעה במניות ובמכשירים פיננסיים אחרים. מסחר במניות הוא השקעה שצריכה להתבצע מתוך מחשבה לטווח ארוך, ונחשב מסוכן כי המשקיע תלוי במסחר בבורסה (בביקוש והיצע) והחזר ההשקעה אינו מובטח. יחד עם זאת, סיכון הוא דבר שניתן לשלוט בו ולווסת אותו: כדי להקטין את הסיכון, נוהגים משקיעים לפזר את תיק ההשקעות בין אפיקי השקעה שונים, אשר נבדלים זה מזה ברמת הסיכון, ברמת הנזילות ותקופת ההשקעה. מחקרים מראים שפיזור התיק מסייע להשיג את אותה תוחלת תשואה בסיכון נמוך יותר.

רוב האנשים משקיעים במניות כדי להרוויח כסף, אך הם אינם כרישים מתוחכמים שיודעים בדיוק אילו מניות צפויות לעלות ואילו צפויות לרדת, מתי לקנות ומתי למכור אותן כדי להרוויח. בנוסף, לא תמיד יש להם את הזמן והאנרגיה לעקוב אחרי כל שינוי בשער. לכן, כדי למנוע טעויות והפסדים, הציבור מעדיף להשקיע במניות באמצעות המומחים בתחום: בתי ההשקעות.

בתי השקעות משקיעים כספים של אנשים פרטיים בשוק ההון, ומנהלים באופן שוטף את תיקי לקוחותיהם בהתאם למגמות השווקים ובהתאם לאופי תיק ההשקעות שקבע הלקוח. מנהלי תיקי השקעות אשר פועלים בבתי ההשקעות מנתחים באופן שוטף את השוק לאיתור חברות אטרקטיביות להשקעה, ומטרת העל שלהם היא להשיג את התשואה הגבוהה ביותר לתיקים. חשוב לזכור שאין תחליף לניהול מקצועי של התיק על ידי בית השקעות שמבצע עבורכם קניית מניות בצורה המקצועית, החכמה והרווחית ביותר.
בתי השקעות נבדלים זה מזה בתשואות התיקים, דמי הניהול וסכום ההשקעה המינימאלי הנדרש, ומומלץ להשוות ביניהם.

תפריט