מסחר בנפט

מסחר בנפט גולמי (Crude Oil) הינו אחד מאפיקי ההשקעה הנפוצים ביותר בעולם כיום. הנפט מופק מעומק כדור הארץ ומשמש לא רק לייצור דלק, אלא גם כמקור למגוון עצום של תרופות, אריזות וחומרי פלסטיק.

באר הנפט הראשונה נקדחה בשנת 1859 בארה"ב, וכיום הזהב השחור הוא מקור האנרגיה העיקרי וסחורה אשר נסחרת בהיקפים גדולים מאד.


מחיר הנפט

יחידת הבסיס למסחר בנפט היא חבית (כ-159 ליטר, 42 גלון אמריקאי), ומחירה נקבע בבורסת הסחורות בניו יורק.

גורמים רבים משפיעים על מחיר הנפט, באופן ישיר או באופן עקיף. חלק מהגורמים המשמעותיים הם:

- מזג האוויר בארה"ב: בעיקר חורף, שבו הביקוש לנפט לחימום (heating oil) משפיע על מחיר הנפט. החלק הצפון-מזרחי של ארה"ב הוא הצרכן הגדול ביותר בעולם של נפט לחימום.
- אירועים גאו-פוליטיים - האספקה עלולה להיפגע בשל קונפליקטים בכל אזור שמפיק נפט בעולם.
- שער הדולר לעומת מטבעות זרים - שער דולר נמוך מאפשר למשקיעים זרים לקנות יותר חוזי נפט, ולהפך, דולר חזק יותר מקטין השקעות זרות בחוזי נפט.
- כלכלת ארה"ב - חוזקה או חולשה משפיעות ישירות על צריכת האנרגיה. מספר אינדיקאטורים כלכליים מתפרסמים מדי שבוע.
- כלכלת העולם - הכלכלה היא גלובאלית, ומה שמתרחש במדינה אחת יכול להשפיע על כל השאר.
- דוח חברת Baker Hughes (בייקר יוז) אשר מודד את כמות האסדות הפעילות המפיקות נפט בארה"ב. עליה של מספר האסדות מגדילה את ההיצע, וירידה מקטינה את ההיצע. הדוח מתפרסם בכל יום ששי.
- דוח מלאי הנפט השבועי בארה"ב של הרשות לידע האנרגיה האמריקנית (EIA). הרשות מפרסמת דוח שבועי שכולל מלאי של חביות נפט גולמי ותזקיקים (נפט לחימום, דיזל, בנזין וכו') בארה"ב. עליה במלאי הנפט מעידה על עודף היצע, ואילו ירידה מעידה על עודף ביקוש.
- אופ"ק - ארגון המדינות המייצאות נפט שנוסד בשנת 1960 על ידי אירן, עירק, כווית, ערב הסעודית וונצואלה, וכיום חברות בו 14 מדינות. מדינות הקרטל מחזיקות ב 82% מעתודות הנפט בעולם, ומפיקות 44% מתפוקת הנפט העולמית. לאופ"ק השפעה רבה על שוק הנפט, ניהול ייצור הנפט ומחירו.

איך מתבצע המסחר בפועל?

אתה יכול לסחור בנפט באמצעות חוזה הפרשים ("CFD") כמעט 24 שעות ביממה, 5 ימי מסחר בשבוע, בזמן אמת וללא עמלות.

חוזי הפרשים משמשים חברות, בנקים, גופים מוסדיים וגם ספקולנטים. הטבלה הבאה, מתוך המחקר An Anatomy of the Crude Oil Pricing System של אוניברסיטת אוקספורד, מתארת שחקנים מרכזיים בשוק הנפט, ביניהם חברות ענק כמו BP ושברון אשר קונות ומוכרות חוזים אלה.


מסחר CFD


פתח חשבון