מסחר בנפט

מסחר בנפט גולמי (Crude Oil) הינו אחד מאפיקי ההשקעה הנפוצים ביותר בעולם כיום. הנפט, אשר ידוע גם בכינוי זהב שחור, מופק מעומק כדור הארץ ומשמש לא רק לייצור דלק, אלא גם כמקור למגוון עצום של תרופות, אריזות וחומרי פלסטיק. זהו משאב טבע שלא מתחדש, בניגוד לעץ למשל, ויש כמות סופית ממנו אשר מפוזרת בכיסים על פני כדור הארץ. הודות לצפיפות אנרגיה גדולה, יכולת הובלה ושפע, אם כי מוגבל, נפט גולמי הוא מקור האנרגיה העיקרי והפך גם לסחורה אשר נסחרת בהיקפים גדולים מאד.

באר הנפט הראשונה בעולם, שנקדחה ליד העיר טיטוסוויל בפנסילבניה, החלה להפיק נפט באוגוסט 1859 - ושינתה את פני העולם.

אופ"ק הוא קרטל של מדינות מפיקות נפט המפיקות כ-35% מתפוקת הנפט העולמית ומחזיקות כ-75% מעתודות הנפט. הוא קובע את מחירי הנפט בעולם, וערב הסעודית היא המדינה הדומיננטית ביותר בו. אין אומדן מדויק מתי הביקוש לנפט יגבר על קצב הפקתו, מחד נראה כי שאיבת הנפט העולמית הגיעה לשיא, ומאידך מתגלים מצבורים אדירים באלסקה ובמפרץ מקסיקו.


פתח חשבון


מחיר הנפט
כמו מוצרים רבים אחרים, מחירי הנפט הגולמי מושפעים מהיצע וביקוש, ולכן בתקופות של צמיחה כלכלית הצפי הוא שנראה עלייה בביקוש. בפועל, המחיר מושפע גם מגורמים כמו מתיחות גיאו-פוליטית ופעילות של ספקולנטים בשוק.
יחידת הבסיס למסחר בנפט היא חבית (כ-159 ליטר, 42 גלון אמריקאי).

נתונים שמעניינים את המשקיעים:
דוחות מלאי - השוק מגיב לדו"ח מלאי הנפט השבועי בארה"ב של משרד האנרגיה האמריקאי (EIA). אם קיים ביקוש גבוה ומלאי הנפט הוא מצומצם, מחירו צפוי לעלות.
• נתוני תעשיית הרכב.
• כוח הקנייה של הצרכנים.
• מצב הכלכלה העולמית - סימנים למיתון או לצמיחה. בתקופות מיתון צריכת הדלק קטנה ומחירי הנפט יורדים.

דוגמא לידיעה מאתר דה-מרקר, 15.1.2014:

מחיר הנפט

הנפט הוא אחת הסחורות המרתקות בשל השינויים הרבים במחירו והתנודתיות שלו. מומלץ להתעניין בהיסטוריה של הנפט, בגרפים כלכליים, בניתוחים טכניים וכן בגורמים נוספים שיכולים להשפיע על מחירו בעתיד. במאמרו Why Is the Price of Oil So Hard to Predict, סוקר הכלכלן George Perry ממכון ברוקינגס בוושינגטון את התפוקה העולמית, המחירים ההיסטוריים והזינוק בהפקת נפט מפצלי שמן.

כיצד מתבצע המסחר בפועל?
העסקאות מתבצעות דרך מערכת מסחר בחוזי הפרשים.
מחיר חבית נפט נקבע בבורסת הסחורות בניו יורק וניתן לרכישה באמצעות חוזה. העיקרון פשוט: כאשר מחיר הסחורה צפוי לעלות, יש לרכוש חוזה, וכאשר המחיר צפוי לרדת, יש לנסות למכור במחיר הגבוה ביותר האפשרי.

המסחר בנפט מתבצע דרך האינטרנט ועם פתיחת החשבון אתה יכול למנף את השקעתך. סכום של 50$ במינוף של 1:100 יאפשר לך מסחר בסכום של 5,000$, תוך הגדלת הסיכון והתשואה האפשרית.

בעבר היה אפשר לסחור בנפט רק באמצעות ברוקרים אמריקאים אשר גבו עמלות גבוהות והפכו את המסחר ללא כדאי. אבל היום אפשר למצוא חברות כמו פלוס 500 הפופולארית שדרכה אתה יכול לסחור ללא עמלות, עם הפקדה של 500 ש"ח בלבד.


פתח חשבון

מסחר בנפט

מחיר עדכני של חבית נפט