מניות נפט בארה"ב

אחת הדרכים להיחשף לסקטור האנרגיה היא השקעה במניות של חברות נפט.
חברות רבות מתעשיית הנפט נסחרות בוול סטריט והן מתחלקות לפי סוג הפעילות שלהן: חיפושים והפקה (Upstream), הולכה/שינוע (Midstream) וזיקוק ושיווק (Downstream). ענקיות האנרגיה המוכרות, כמו אקסון מובייל, שברון, רויאל דאץ'-של, טוטאל ו- BP, הן חברות שמשלבות את כל שרשרת הייצור.

קורלציה למחיר חבית נפט

בין מניית אקסון מובייל (סימול: XOM) ובין מחירה של חבית נפט (WTI) קיים מתאם חיובי חזק של 0.54. המשמעות היא ששינוי במחיר נפט יכול להסביר 54% מהשינוי במחיר של מניית אקסון מובייל. קורלציה חיובית דומה קיימת גם אצל שברון (CVX) רויאל דאץ'-של ו- BP:
0.46, 0.57 ו- 0.64 בהתאמה.

אולם, הקשר למחיר הזהב השחור משתנה בהתאם לפעילות ולא לכל החברות בסקטור האנרגיה מתאם גבוה עמו. למשל, למניות הזיקוק פיליפס 66 (PSX), ולרו אנרג'י (VLO) ומרתון פטרוליום (MPC) מתאם נמוך למחיר, הן סובלות פחות מירידה אפשרית במחיר ונהנות פחות מעלייתו. באתר סיקינג אלפא מציינים כי בעשור האחרון קיים מתאם של 0.55 בין מחיר הנפט לבין מניות השותפויות להולכת נפט וגז בארה”ב‏ (MLP) אשר מתחזק כאשר המחיר נופל.


פתח חשבון


דיבידנדים

אקסון מובייל ושברון שייכות ל- "אצולת הדיבידנד", חברות אמריקניות איכותיות שהגדילו את תשלום הדיבידנד השנתי שהן מחלקות למשקיעים במשך 25 שנה ברצף. בקבוצה זו, נכללות, בין היתר, פפסי, קוקה קולה, ג'ונסון אנד ג'ונסון, קולגייט-פלמוליב, כלורוקס ו- אבווי.
מידע על דיבידנדים של אקסון מובייל
מידע על דיבידנדים של שברון

תנודתיות

לפי נתונים של בורסת האופציות של שיקגו (CBOE), מדד מניות האנרגיה היה התנודתי ביותר בין השנים 2012 ל- 2017, ובין השנים 1998 ל- 2011 דורג שני רק למדד מניות הפיננסים. מחירי הנפט התנודתיים משפיעים על שולי הרווח הגולמי של החברות, כך שהסיכון הכרוך בהשקעה בחברות בסקטור האנרגיה גבוה יותר מהסיכון בהשקעה בחברות בסקטור התשתיות או סקטור מוצרי הצריכה הבסיסית, למשל.

בבורסה האמריקאית תוכלו למצוא מניות אנרגיה שצנחו לשפל רב שנתי, אבל לפני קנייה שלהן חשוב לבדוק את הסיבה לנפילה. האם המניה יורדת בגלל ירידה במחיר הנפט ובמקביל לירידה של המניות בכל הסקטור (המיוצג על ידי קרן סל, על כך בהמשך המאמר), או שהירידה נמשכת שנים רבות, חריפה יותר ונובעת מניהול כושל, חובות עתק וניהול שגוי של תזרים המזומנים? אם הסיבה השנייה נכונה, כדאי להימנע מאחת הטעויות הנפוצות של משקיעים, שהיא כניסה לפוזיציה במניות שירדו הרבה מתוך תקווה שבעתיד הן יחזרו לשערים הגבוהים. טעות דומה היא להקטין את העלות הממוצעת במניה שקניתם עקב ירידה במחיר (מיצוע) באמצעות קניה במנות נוספות, שוחים נגד הזרם כי לא רוצים להודות בטעות ולמכור בהפסד. הניסיונות להיכנס בתחתיות יכולים להסתיים בהפסד מוחלט של הכסף, כי לכל רצפה יש מרתף, והזול של היום עלול להתברר כיקר של מחר.

לדוגמא, Chesapeake Energy נכנסה להליכי פשיטת רגל באמצע 2020 לאחר שצברה חובות של מעל 9 מיליארד דולר. הגרפים הבאים מתארים את השמדת הערך הגדולה של Chesapeake, שירדה משער 1,500 דולר אל שער 4 דולר, לעומת קרן הסל VDE שאיבדה "רק" 60% באותה תקופה.

chesapeake

vde

Transocean היא דוגמא נוספת. מחיר המניה שלה צנח מ- 150 דולר בשנת 2008 לפחות מדולר אחד היום.

בקבוצת הפייסבוק Stock Trading גולש פרסם גרף של מניית מרפי אויל (MUR), שחזרה לשער 8 דולר שבו הייתה לפני 21 שנים. חבר בקבוצה הגיב It is a strong buy. גם פה אנו רואים חברה בקשיים (מניה לא נופלת 90% מהשיא בלי סיבה) שמשקיעים נמשכים אליה כי היא נראית זולה בגרף ומציעה תשואת דיבידנד גבוהה של 5.8%. האם אפשר לחלק דיבידנדים לנצח? נזכיר את חברת טבע שהפסיקה לחלק דיבידנדים למשקיעים משנת 2018 עקב ההפסדים.

מניית Murphy Oil Corporation
מגמות

בחודש אוגוסט, אקסון מובייל, פעם החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בארה"ב, יצאה ממדד הדאו ג'ונס אחרי 92 שנים. ההסרה מסמלת את השינויים שעוברות חברות האנרגיה. בשנת 2008, חברות נפט וגז היוו 15% מה- S&P 500, והיום הן מהוות 2% בלבד. כל אחת מחמש ענקיות הטכנולוגיה – אלפאבית, אפל, אמאזון, פייסבוק ומייקרוסופט שווה יותר מכל 76 חברות האנרגיה הגדולות יחד. מספר גורמים הביאו לדעיכת זוהרן של חברות הנפט והגז: ירידה מתמדת של מחירי אנרגיות מתחדשות, אקולוגיה סביבתית ודאגות מהשלכותיו של שינוי האקלים, ועודף הייצור שמוריד את המחיר.

קרנות סל

כמשקיעים, אתם יכולים להפחית את הסיכון הטמון בחברה אחת על ידי השקעה בקרן סל (Exchange Traded Fund - ETF). הקרן מחזיקה במניות רבות וכך מפזרת את הסיכון. קרנות סל אנרגיה:

XLE - Energy Select Sector SPDR Fund
VDE - Vanguard Energy ETF
IYE - iShares U.S. Energy ETF
IXC - iShares Global Energy ETF

XLE/IYE/VDE הן ETF של חברות מתחרות.
XLE גדולה פי 4 מ- VDE עם דמי ניהול של 0.13% לעומת 0.1% ב- VDE.
כשבוחנים את האחזקות העיקריות של שתי הקרנות הגדולות רואים חפיפה בטופ 10, ולכן ההבדלים בין ה- ETF מאד קטנים.
טבלה השוואתית באתר etfdb.com


פתח חשבון