איך הריבית בארה"ב משפיעה על המשכנתא שלכם?

הבנק המרכזי של ארה"ב (הפדרל ריזרב, "פד") רומז שהריבית צפויה לעלות בקרוב על רקע התאוששות בצמיחה הכלכלית והשיפור בשוק העבודה. הפעם האחרונה בה הפד העלה את הריבית הייתה לפני קרוב לשנה, בדצמבר 2015, שבע שנים אחרי שהוריד אותה לרמה אפסית בעקבות משבר הסאב-פריים.

מהן ההשלכות על ריבית המשכנתאות בישראל?

הגרף הבא הוא עיבוד של נתוני ריביות ומציג את הריבית בארה"ב מול ריבית הפריים והריבית הממוצעת על משכנתאות צמודות בארץ במשך 20 השנים האחרונות.


הריבית בארה


הנתונים נלקחו מהמקורות הבאים:
https://fred.stlouisfed.org/series/FEDFUNDS
https://www.boi.org.il/he/BankingSupervision/Data/Pages/mortgagee.aspx http://www.boi.org.il/he/BankingSupervision/Data/Pages/ribhahdh.aspx

על פי הבדיקה שביצענו באמצעות הקובץ הזה, מקדם המתאם בין הריבית בארה"ב לריבית הממוצעת על משכנתאות בארץ הוא 0.75. כלומר, קיים קשר חיובי חזק ביניהן - שתיהן ינועו בטווח הארוך (תקופת המשכנתא שלכם) באותו הכיוון. הסיבה לכך היא שבנק ישראל מקפיד לשמור על איזון בהפרשי הריבית בין זאת הנהוגה בישראל ובין הריבית בארה"ב.
נתן זוסמן, מנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל וחבר הוועדה המוניטרית של הבנק, הסביר כי "אם לא מורידים את הריבית המקומית אחרי שהריבית ירדה בארה"ב או באירופה, הריבית המקומית תהיה גבוהה מהריבית העולמית, יהיו תנועות הון למשק ישראלי, יהיה ייסוף של השקל ונקבל ירידה בתוצר".

אולם, 0.75 אינה קורלציה מושלמת. ייתכנו תקופות שבהן הריבית בארה"ב לא תשתנה ואילו ריבית המשכנתאות בארץ תעלה או תרד, או תקופות שבהן הריביות ינועו בכיוונים מנוגדים. לדוגמא, במהלך שנת 2011 ריבית המשכנתאות עלתה בעוד שהריבית בארה"ב נותרה על כנה, ובין השנים 2004 ל- 2007 היא ירדה באופן מתון כאשר הריבית בארה"ב דווקא זינקה.

שימו לב כיצד העלייה המינורית בריבית בארה"ב בסוף 2015 ייקרה את ריביות המשכנתא בגלל התגברות הציפיות להעלאת הריבית בישראל, בזמן שהאחרונה עדיין קבועה ברמה של 0.10% מחודש מרץ 2015 (ריבית הפריים עומדת מאז על 1.6%). הסיבה היא שעליית ריבית בארה"ב גוררת עלייה בתשואות של אג"ח בישראל, שבתורה דוחפת את ריבית המשכנתאות כלפי מעלה, גם אם הריבית של בנק ישראל לא השתנתה וריבית הפריים תישאר כמו שהיא.

אם הריבית בארה"ב עלתה, מה לעשות?

ראשית, זכרו שהריבית בישראל לא עולה למחרת באופן אוטומטי, אין פה, כאמור לעיל, קורלציה של 100%. לפני שבנק ישראל מעלה את הריבית, הוא מקיים דיונים שבהם הוא בוחן האם המשק מוכן לכך: איך השינוי ישפיע על המגזר העסקי, על רמת האבטלה ועל ענפים אשר רגישים לריבית יותר מענפים אחרים, כמו ענף הנדל"ן. אם יחליט שהשוק לא בשל להעלאה, הוא עשוי לדחות אותה.

שנית, ההמלצה היא להיות עם "יד על הדופק" כאשר הריבית בארה"ב חוזרת לתוואי של עלייה. בדקו מה יקרה להחזר החודשי של המשכנתא אם הריביות המשתנות עולות בשני אחוזים או בשלושה אחוזים - זה ייתן לכם אינדיקציה ראשונית ליכולת שלכם לספוג עלייה בתשלומים. תוכלו לבדוק את ההחזר באמצעות מחשבון רגישות משכנתא שבאתר.
למשל, ההחזר עבור 300,000 ₪ במסלול פריים בריבית 1% ל- 30 שנים, יעלה מ- 965 ₪ ל- 1,265 ₪ במקרה שהריבית תעלה השנה בשני אחוזים.