משכנתא - היבטים פסיכולוגיים

גודל טקסט גודל גופן רגיל גודל גופן גדול גודל גופן גדול מאד

עד כמה משכנתא מלחיצה אותנו

משכנתא מובילה להוצאות פיננסיות משמעותיות, אבל איך הפחד לאבד את הבית משפיע עלינו מבחינה פסיכולוגית? מאחר שקניית דירה היא המחויבות הכלכלית הגדולה ביותר במהלך החיים, אפשר לצפות כי יהיה מחיר פסיכולוגי לנטילת הלוואה גדולה, לפיגור מצטבר בתשלומים החודשיים ולמקרה הטראומטי ביותר של עיקול הבית ידי הבנק.

הפסיכולוגים תומאס הולמס וריצ'ארד ריי חקרו את הקשר בין לחץ למחלות, ויצרו בשנת 1967 את סולם המועקה (Social Readjustment Rating Scale, SRRS). הסקאלה פותחה דרך ראיונות עם 5,000 נבדקים אשר התבקשו להעריך כמה זמן יידרש להם להתאושש / להסתגל חברתית מחדש אחרי כל אירוע מתוך סדרה של 43 אירועים מלחיצים שהוצגו בפניהם. דירוג גבוה יותר הצביע על רמות לחץ גבוהות יותר. נמצא שאובדן בן-זוג הוא המאורע הנתפס כמעורר הלחץ ביותר (דירוג 100), אחריו כליאה, פציעה או מחלה, נישואין (50), פיטורין, הריון, קשיים בחיי המין (39), ועוד. לקיחת משכנתא, כמו גם עיקול הנכס כתוצאה מפיגור בתשלומים (באנגלית: Foreclosure), נתפסו כמלחיצים במידה בינונית בלבד (30, 31).


מחקר של הפסיכולוגים Holmes ו-Rahe


מחקר מאוחר יותר של Hobson, Kamen, Szostek, Nethercut, Tidemann ו- Wojnarowicz מ-1998 הראה תוצאות שונות. המחקר התבסס על מדגם מייצג של 3,000 אמריקנים שהתבקשו לדרג 51 אירועים מעוררי לחץ. הטבלה הבאה מציגה את הדירוג שהתקבל, אשר נע מ- 87 למוות של בן זוג ועד 22 לקבלת דוח. בנוגע למשכנתאות, כאן עיקול הנכס נמצא מלחיץ מאד (71) – הדירוג המתאים והנכון לדעתנו למצב שבו לווה הופך מבעל בית להומלס. קבלת משכנתה, כמו גם כישלון בקבלת המשכנתה בשל אי עמידה בקריטריונים של הבנק, דורגו כמלחיצים פחות (30 ו- 42 בהתאמה).


מחקר משכנתאות


בשנת 2008 נערך מחקר למדידת הלחץ שמרגישים מנהלי מלונות בארה"ב באופן יומיומי. שלושת עורכי המחקר מאוניברסיטת נבדה, אוניברסיטת צפון טקסס ואוניברסיטת דה פאול בשיקגו סקרו 211 מנהלי מלונות באמצעות מילוי שאלון ה- SRRS, ואת התוצאות הם השוו לתוצאות של מחקר קודם משנת 1998. חלק מן האירועים נמצאו מלחיצים יותר בשנת 2008 מאשר לפני עשור: הדאגה לגבי משכנתא זינקה ביותר מפי ארבעה, והדאגה לגבי יתרת החוב זינקה בכמעט פי שניים, כפי שמראה הטבלה שלהלן. ממצא זה משקף את הלחץ שאמריקנים חשו כתוצאה מהמיתון בין 2001 ל- 2008, שהרי הפסדים משמעותיים בבורסה ו/או איבוד מקום עבודה צפויים להגדיל את המתח בקרב בעלי משכנתאות שנדרשים לשאת בתשלומים החודשיים חרף הרעה במצבם הכלכלי. לצפייה בתוצאות המלאות.

לחץ לגבי משכנתא בקרב מנהלי מלונות


הקשר בין מתח נפשי לבין לידה מוקדמת בקרב נשים בהיריון נבדק במחקרם של Newton, Webster Binu, Maskrey ו– Phillips מ-1979. החוקרים העבירו ל- 160 נבדקות בשלבי הריון מתקדמים מן הערים האל ומנצ'סטר בבריטניה את שאלון ה- LEI - Life Events Inventory שפותח ב- 1973 על ידי Cochrane ו- Robertson. כל אחד מ- 55 הפריטים בשאלון מקבל דירוג בין 0 ל- 100 בהתאם למטרד או הלחץ שהוא עשוי לגרום. תוקף השאלון נבדק ע"י קבוצות של פסיכיאטרים, חולים פסיכיאטריים וסטודנטים באוניברסיטאות, ובכולן התקבל דירוג דומה. נמצא כי לקיחת משכנתא (דירוג 42-43) גורמת לחץ אך אינה אירוע קריטי, נשות האל לדוגמא נלחצות באותה מידה ממשכנתא, מפיטורין ומסקס עם בן הזוג. הטבלה הבאה מציגה חלק מן הדירוגים שנתנו הנשים משתי הערים. Revill ו-Dodge הגדירו אירועים בדירוג של 60 ומעלה כאירועים משמעותיים (Major life events), והם מסומנים בכוכביות. לחץ לצפייה בתוצאות המלאות.


מחקר לחץ לגבי משכנתאות בקרב נשים בהריון