גרפים - מט"ח

גרפים הם הדבר הראשון שאתה צריך להכיר כדי להתחיל לסחור. הם הכלי החיוני ביותר של כל סוחר במט"ח, כי רוב הניתוח ותחזיות המחיר מתבססים עליהם. במאמר זה נסביר איך לקרוא גרפים, איך לזהות איתותים בגרפים שונים, ומה הן מסגרות זמן.

מהו הגרף?

הגרף הוא הצגה של מחיר המטבע לאורך מסגרת זמן אחת, והוא מראה איך צמד מטבעות התנהג בעבר. כל הגרפים מציגים זמן בציר ה-X האופקי ומחיר בציר ה- Y האנכי, ואפשר לראות בהם מחירים היסטוריים כאשר זזים לצד שמאל.

אם בתזוזה מצד שמאל של הגרף לצד ימין של הגרף שער החליפין ירד, אנחנו יכולים להסיק כי לאורך תקופת הזמן הזו השוק במגמת ירידה – והמוכרים בשליטה.

אם בתזוזה מצד שמאל של הגרף לצד ימין של הגרף שער החליפין עלה, אנחנו יכולים להסיק כי לאורך תקופת הזמן הזו השוק במגמת עליה – והקונים בשליטה.


סוגי גרפים: קווים, עמודות, נרות

קיימות שלוש אופציות עיקריות לתצוגה: גרף קווי (Line), עמודות (OHLC) או נרות (Candle Stick). תוכל להחליף ביניהם בתוכנת המסחר שלך.

סוגי גרפים למסחר בפורקס

גרף קווי מחבר את מחירי הסגירה במסגרת הזמן שאתה רואה. לדוגמא, כאשר אתה מסתכל על גרף יומי, הקו יחבר את מחירי הסגירה של כל יום מסחר. זהו סוג הגרף הבסיסי ביותר ונועד בעיקר לזיהוי תמונה גדולה של המגמה, אבל לא נותן הרבה לעומת גרפים אחרים.

גרף עמודות OHLC מציג עמודה לכל תקופת זמן. גרף העמודה מראה את מחיר הפתיחה, הגבוה, הנמוך והסגירה (open, high, low, close). הקו השמאלי מייצג את מחיר הפתיחה, והקו הימני מייצג את מחיר הסגירה. הנקודה הגבוהה בעמודה היא המחיר הגבוה ביותר באותה מסגרת זמן, והנקודה הנמוכה היא המחיר הנמוך ביותר באותה מסגרת זמן.

גרף זה עוזר לסוחרים לזהות מי שולט בשוק – הקונים או המוכרים, והוא הבסיס לגרף הבא: נרות.

גרף נרות

גרפים מסוג נרות יפניים (Japanese Candlestick) פותחו במאה ה-17 על ידי סוחרים יפניים לחיזוי המסחר העתידי בשוק האורז, ולא היו ידועים במערב עד שסטיב ניסון ייבא את השיטה לארה"ב בשנת 1990. אלו הם הגרפים הפופולאריים בקרב סוחרי פורקס והנוחים ביותר לשימוש לצורך איתור הזדמנויות וניהול עסקאות.

נרות מורכבים מגוף וצללים: צל עליון וצל תחתון.
הגוף הוא המרחק בין מחיר הפתיחה למחיר הסגירה.
הצל הוא המרחק בין גוף הנר לבין נקודות השיא או השפל: המחירים הגבוהים והמחירים הנמוכים ביותר בפרק הזמן הנבחר.

גרף נרות יפניים

אם מחיר הסגירה גבוה ממחיר הפתיחה, הגוף לבן, ירוק, או כחול.
אם מחיר הסגירה נמוך ממחיר הפתיחה, הגוף שחור או אדום.

מסגרות זמן

כאשר צופים בגרפים בזמן אמת, אתה יכול להשתמש במסגרות זמן רבות. בדרך כלל, מסגרת הזמן שסוחר בוחר נגזרת מסגנון המסחר שלו, לדוגמא:

1. גרפים חודשיים, שבועיים ויומיים מתאימים לסוחרים שמחזיקים בפוזיציות לתקופות ארוכות או מעדיפים מסחר סווינג.
2. גרף 4 שעות, שעה או 30 דקות, מתאימים לסוחרים שאוהבים מסחר תוך יומי ונשארים בפוזיציה במשך כמה שעות.
3. גרף 15 דקות, 5 דקות או דקה מתאימים למחזיקי פוזיציות לזמן קצר מאד כמו סוחרים יומיים או סוחרי סקאלפינג.

בפלטפורמת מטה טריידר אתה יכול לעבור בין הטווחים על ידי בחירה בסרגל שבראש המסך.

מסגרות זמן

המסגרת קובעת באילו נתונים הנרות ישתמשו. בעוד שגרף 5 דקות מראה מחיר פתיחה, גבוה, נמוך וסגירה במשך תקופה של 5 דקות, גרף חודשי כולל מחיר פתיחה, גבוה, נמוך וסגירה לתקופה של חודש.

חשוב לציין שטווחים קצרים יותר מכילים יותר רעשי שוק בהשוואה לארוכים, וקשה יותר לסחור בהם. סוחרים מתחילים עושים טעות אופיינית של מסחר בטווח קצר מאד, למשל דקה אחת.

נרות היפוך

3 סימנים לשבירת המגמה:

View this post on Instagram

A post shared by A1 Trading Company | Forex (@a1trading_)


בכל שוק שורי (עולה) או דובי (יורד) מומלץ להתחיל לחפש תבניות של נרות המעידות על היפוך מגמה. ישנם מספר רב של תבניות היפוך, ונציג כמה מהפופולאריות ביותר. הערה: זיהוי התבנית אינו הבטחה שהמגמה תתהפך כי אם נתון חיובי המגדיל את הסיכויים לכך, שילוב של מספר כלים/איתותים טכניים נוספים יתמכו בהחלטתך.

היפוך מירידה לעלייה

Bullish Engulfing
הנרות באים אחרי מגמה יורדת, גוף הנר הירוק "בולע" את גוף הנר האדום.

תבנית Bullish Engulfing

Hammer
נר אחד לאחר מגמה יורדת, גוף הנר בראש הנר והצל ארוך מתחת, אורך הצל צריך להיות לפחות כפול מאורכו של הגוף הנר, צבע הנר אינו משנה. מסמן ששער הפתיחה או הסיום נמצאים בחלק העליון של הנר ומעיד על רצון השוק לשנות כיוון.

תבנית hammer

Piercing
מורכב משני נרות אחרי מגמה יורדת, הראשון אדום והשני ירוק אחריו. שני גופי הנרות אמורים להיות בגודל זהה, עם זנבות קצרים או ללא זנבות בכלל. הנר הירוק יהיה יותר נמוך מהנר האדום אבל הדגש הוא שהנר הירוק ייסגר בתוך ולפחות מעל אמצע גופו של הנר האדום - זהו איתות שלקונים יש יותר כוח מהמוכרים.

תבנית piercing

היפוך מעלייה לירידה

Bearish Engulfing
השוק נמצא במגמת עלייה, ביום הראשון מופיע נר ירוק קטן.
ביום השני מופיע נר אדום אשר "בולע" בתוכו את גוף הנר הירוק במלואו. הנר האדום והארוך נסגר מתחת לשער הפתיחה של הנר הירוק הקודם, ומראה שהשוק איבד את המומנטום שלו וכי הדוביים מתחילים להתחזק.

תבנית Bearish Engulfing

Shooting Star
השוק נמצא במגמת עלייה. ביום הראשון מופיע נר ירוק. הנר השני הוא נר בעל גוף קטן עם צל עליון ארוך אשר נפתח בפער מעל השני, הפתיחה היא גם נקודת השפל של הנר. הצל העליון של הנר השני הוא בדרך כלל פעמיים מגוף הנר וללא צל תחתון, או צל תחתון ממש קטן. אין חשיבות לצבע שלו.
התבנית מרמזת שיתכן והמחיר מתקרב לשיא שלו. התבנית אומרת שהשוק נפתח בשפל שלו, המחירים עלו במהלך המסחר ולבסוף ירדו חזרה למטה והמסחר נסגר קרוב לנקודת הפתיחה, כלומר הניסיון לעלות נכשל.

תבנית shooting star

לנרות היפוך נוספים - לחץ כאן


מסחר על מטבעות חוץ עם חוזה הפרשים >>
* פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך